1 Yıl Kullanılmayan Telefonların IMEI Kayıtları Siliniyor

featured

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), cep telefonlarına dair yeni bir düzenlemeye imza attı. Yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıtlarına dair yeni bir tebliğ yayımlayan BTK, 1 yıl süresince kullanılmayan telefonların IMEI kaydını silme kararı aldı.

Yeni Düzenlemeler Ne Diyor?

– IMEI numarası kayıtlarının değişiklik yapılmasına dair yeni gettobet bir tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.
– Kişisel bilgileri kullanılarak izinsiz kopyalanan veya seri numarası kullanılan telefonlar daha önceki kanunla zaten düzenlenmişti.
– Yeni tebliğe göre, yurt dışından gelen ya da yerli üretimi yapılan gettobet giriş cep telefonlarının IMEI kaydı, ürünün ithalatçısı veya üreticisi için oluşturulacak olan bir hesapla gerçekleştirilecek.
– 1 Ocak 2024’ten itibaren kesintisiz 1 yıl boyunca sinyal almayan telefonların IMEI kaydı silinecek.

Nasıl Tekrar Kayıt Yaptırılabilir?

BTK, kullanıcıların mağdur olmamaları için tekrar kayıt yaptırma şansı da veriyor. Eğer cihazın son kullanıcısı BTK’nin kayıtlarıyla uyuşmuyorsa veya cihazın ithalatçısı faaliyetini durdurmuşsa, son kullanıcı belgelerle birlikte cihazını tekrar kayıtlı hale getirme başvurusunda bulunabilecek. Başvuru olumlu değerlendirildiğinde ilgili IMEI numarası tekrar kaydedilerek aktif hale getirilecek.

Yeni Tebliğ Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

BTK tarafından yapılan bu yeni düzenleme, 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren, 1 yıl süresince kesintisiz sinyal almayan telefonların IMEI kayıtları otomatik olarak silinecek. Bu nedenle kullanıcıların bu tarihe kadar gerekli önlemleri almaları öneriliyor.