2021 Kurbanlık Fiyatları, Geçen Yıla Göre Yüzde 20 Daha Yüksek

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte Amasya'da kurbanlıklar da görücüye çıkmaya başladı. Vatandaşların günler öncesinden kurbanlık telaşı başlarken, fiyatların ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20 daha yüksek olduğu görüldü.

featured

Kurban Bayramı‘nın yaklaşmasıyla birlikte Amasya’da kurbanlıklar da görücüye çıkmaya başladı. Vatandaşların günler öncesinden kurbanlık telaşı başlarken, fiyatların ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20 daha yüksek olduğu görüldü.

Türkiye’nin en önemli kırmızı et merkezlerinin başında gelen Amasya’nın Suluova ilçesinde kurbanlık telaşı bu yıl erken başladı. Amasyalı besici Hüseyin Yurtsever pandemi dolayısıyla fiyatların geçen seneye oranla arttığını ama kesimi kendilerinin yaparak vatandaşların cebine katkı sağlayıp bunu yansıtmamaya çalıştıklarını belirtti.

2021 KURBANLIK FİYATLARI

40 yıldır besicilik yaptığını ifade eden Yurtsever, “Besicilik mesleği bizde babadan gelen bir meslek. Çocukluğumuzdan beri hayvanların içerisinde büyüdük. Hayvan alım satımı yapıyoruz. Yem ve saman fiyatlarının arması ile kurbanlıklarda geçen seneye oranla fark var. 80 liraya aldığımız yem şu an 130 lira et fiyatlarında da korona dolayısıyla artış oldu. Geçen yıl 8 bin lira 9 bin liraya sattığımı büyük hayvanımız bu yıl 10 bin lira 11 liraya veriyoruz. Ahırımızda 400 kilo hayvan da var 800 kilo hayvan da var. Yani 10 bin liraya hayvanlarımız var, bir araba fiyatına da hayvanlarımız var” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞIN CEBİNDEN ARTI PARA ÇIKMASIN DİYE BİZ KESECEĞİZ”

Devletin koronavirüs dolaysıyla vatandaşlara esnafları desteklerinin olduğunu, kendilerinin de buna katkı sağlamak amacıyla mezbaha kurarak kesim ücretini vatandaşlara yansıtmadıklarını ve bu paranın vatandaşların cebinde kalacağını dile getiren Yurtsever, “Mezbaha kurduk vatandaşların cebinden artı ücret çıkmasın diye kesimini de biz yapacağız, gerekirse pay yapacağız katkıda bulunacağız” dedi.

“AMASYA VE SULUOVA KIRMIZI ETTE BİR NUMARA”

Amasya’nın ve Suluova etinin Türkiye de bir numara olduğunu söyleyen Yurtsever, “Bizler Suluovalı besiciler iddialıyız. Büyük şehirlere büyükbaş hayvan görüyoruz. Vatandaşlar Suluova ve Amasya deyince rağbet gösteriyor. Bu yıllardır böyle. Büyük şehirdeki insanlar Amasya deyince önce elma sonra kırmızı etin başkenti Amasya ve Suluova diyor” şeklinde konuştu.