2022’de Amsterdam’a Gitmek İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

featured

 

Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir ve aynı zamanda nüfusu en yüksek olan şehridir. Amsterdam dünyanın en çok ziyaret edilen bölgeleri arasında yer almaktadır; Van Gogh Müzesi, Anne Frank Evi ve Rijksmuseum gibi birçok müzeye ev sahipliği yapan Amsterdam eğlence kültürüyle de turistlerin ilgisini çekmektedir. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Amsterdam’ın tarihi yapısı, kanalları ve Dam Meydanı gibi şehir meydanları Hollanda turizm sektörü için önemli değerler arasındadır. Amsterdam’a gitmek için vize başvurusu başvuru merkezi ve akredite acenteler aracılığı ile gerçekleştirilir.

 

 

Amsterdam’a gitmek isteyen kişilerin izlemesi gereken adımları ve vize işlemleri ile ilgili merak edilenleri, 2018-2021 yılları arasında Türkiye’den yapılan Hollanda vize başvuru onay oranı en yüksek akredite kuruluş olan Vizem.net’in uzman danışmanlarına sorduk.

 

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Amsterdam Türkiye’de Vize İstiyor Mu?

 

Amsterdam’a seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vize uygulamasına tabi tutulmaktadır. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süreli seyahatler için vizeden muaf olup, 90 güne kadar olan seyahatler Hollanda vizesi almaları gerekmemektedir.

 

Amsterdam Türkiye’de Transit Vize İstiyor Mu?

Amsterdam hava limanlarından 3. bir ülkeye yapılacak transit seyahatler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 24 saate kadar vizeden muaftır.

Amsterdam’a Gitmek İçin Hollanda Vize Türleri Nelerdir?

 

Amsterdam’a gitmek için Hollanda vize türleri kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) olmak üzere iki çeşittir. Kısa süreli (C tipi) Hollanda vizesi, hamiline 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süreliğine Hollanda’ya seyahat etme hakkı sunmaktadır. Hollanda’ya turizm, konferans katılımı ya da kısa süreli iş seyahati gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin kısa süreli Hollanda vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

 

Uzun süreli (D tipi) Hollanda vizesi hamiline Hollanda’da 90 günden uzun süreliğine bulunma hakkı sunmaktadır. Hollanda’ya aile birleşimi, çalışma ya da eğitim görme gibi amaçlarla seyahat edecek kişilerin uzun süreli Hollanda vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

En Sık Başvurulan Hollanda Vizeleri Hangileridir?

 

En sık başvurulan Hollanda vizeleri aşağıda listelenmiştir.

 

 • Hollanda turist vizesi
 • Hollanda iş arama vizesi
 • Hollanda dil okulu vizesi
 • Hollanda öğrenci vizesi
 • Hollanda aile birleşimi vizesi
 • Hollanda partner vizesi
 • Hollanda çalışma vizesi
 • Hollanda yatırımcı vizesi
 • Hollanda staj vizesi

Hollanda Amsterdam Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda Amsterdam vize başvurusu; Hollanda Konsolosluğu, aracı kurum ya da akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. Hollanda Konsolosluğu tarafından vize işlemleri için yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global’in internet sitesi üzerinden vize başvuru işlemleri başlatılabilmektedir.

 

Hollanda vizesi için gerekli evrakları hazırlayan vize başvuru sahiplerinin, aracı kurum internet sitesi üzerinden ikamet adreslerine uygun vize başvuru merkezi için randevu almaları gerekmektedir. Hollanda vizesi başvurusu için randevu alan kişiler, randevu tarihinde seçilmiş olan vize başvuru merkezine gerekli evraklar ile birlikte müracaat ederek vize başvuru işlemlerini tamamlamaktadır. Hollanda vize başvurusu için gerekli evrakları teslim eden ve biyometri bilgilerini veren başvuru sahipleri, vize başvurularının değerlendirme sürecini aracı kurumun internet sitesi üzerinden takip edebilmektedir. Hollanda vize başvurusunun değerlendirme süreci sonlanan kişiler, aracı kurum başvuru merkezinden belgelerini teslim alabilmektedir.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 

Hollanda vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 

 • Hollanda vize başvuru formu: Schengen vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve imzalı bir biçimde vize başvuru dosyasında sunulmalıdır. Schengen vizesi başvuru formunda yer verilen bilgilerin, vize başvurusunda sunulan destekleyici belgeler ile uyumlu olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait, Hollanda seyahatinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan, en az 2 boş sayfası olan ve son 10 yıl içerisinde alınmış bir pasaport, başvuru dosyası ile birlikte sunulmalıdır. Hollanda vize başvuru dosyasına, pasaportun tüm sayfalarının bir kopyasının da eklenmesi gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Hollanda vize başvuru dosyasında 35 mm x 45 mm boyutlarında, kişinin yüzünün tümünü gösteren ve en az 6 ay içerisinde çekilmiş renkli bir pasaport fotoğrafı sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları: Başvuru sahibinin Hollanda seyahatini belgeler nitelikte uçuş veya diğer ulaşım aracı rezervasyonları ile konaklama rezervasyonlarının başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir. Vize başvurusunun reddedilmesi durumuna karşı seyahat randevularının iptal edilebilir olarak yapılması önerilmektedir.
 • Finansal durum belgeleri: Başvuru sahibinin Hollanda seyahatinin masraflarını karşılayabilecek finansal duruma sahip olduğunu gösterir nitelikte, son 3 aya ait banka hesap dökümü ve son 3 aya ait maaş bordrosu gibi düzenli geliri gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Tam tekmil nüfus kayıt örneği: Vize başvuru sahibinin e-devlet hesabı üzerinden alınabilecek olan tam tekmil nüfus kayıt örneği belgesinin başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına oluşturulmuş, tüm Schengen bölgesinde geçerli olan, Hollanda seyahatinin tümü boyunca geçerli ve en az 30.000 euro teminatlı; çeşitli sağlık sorunları, acil tedavi, hastaneye yatma ya da vefat halinde ülkeye dönüş gibi durumları kapsayıcı nitelikte bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Hollanda vize harcı ödeme dekontu: Vize başvurusu için ödenmesi gereken Hollanda vize harcının ödendiğini gösteren dekont belgesi başvuru dosyasında ibraz edilmesi gereken belgeler arasındadır.

 

Hollanda vizesi başvurusunda sunulan tüm belgelerin aslı ile birlikte bir adet fotokopisinin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Hollanda vizesi başvurusunun değerlendirme sürecinin ardından, başvuru sahibinin pasaportu kendisine iade edilmektedir. Hollanda vizesi için talep edilen standart evraklar, başvuruda bulunulan vize türüne ve seyahat amacına göre değişiklik gösterebilmektedir.

 Hollanda Schengen Vizesi Başvuru Formu Doldurulmuş Örneği

 

Hollanda Schengen vizesi başvuru formu doldurulmuş örneği aşağıda yer alan görselde verilmiştir.

 

 Amsterdam Vize Ücreti Ne Kadardır?

 

2022 yılına Amsterdam vize ücreti aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

 

Vize türü Ücretler
Schengen vizesi (0-6 yaş) Ücretsiz
Schengen vizesi (6-11 yaş) 40 euro
Schengen vizesi (11 yaş ve üzeri) 80 euro

 

Zorunlu seyahat sağlık sigortası, biyometri işlemleri ve danışmanlık ücreti dahil Amsterdam vize ücreti ortalama 190 Eur tutmaktadır.

Bilgi: 0850 241 1868

 Amsterdam Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

 

Amsterdam vize başvurusu genellikle 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Amsterdam vize başvurusunun değerlendirme sürecinde ilgili kurumda oluşabilecek yoğunluğa ya da ek belge talebi gibi nedenlere bağlı olarak vize onay süreci 45 güne kadar uzayabilmektedir.

 Sık Sorulan Sorular

Hollanda vize işlemleri ile ilgili en sık sorulan sorulara Vizem.net danışmanlarından aldığımız cevapları aşağıda derledik.

 Hollanda Vize Başvurusu Açıldı Mı?

 

Evet, Hollanda vize başvurusu açılmıştır. Gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırlayan kişiler Hollanda vizesine başvuruda bulunabilmektedir. Pandemi döneminde alınan son önlemler Hollanda Konsolosluğu resmi web sitesi https://www.hollandavesen.nl/ adresinden öğrenilebilir.

 Amsterdam’a Gitmek İçin Hollanda Vizesi Almak Kolay Mıdır?

 

Amsterdam’a gitmek için Hollanda vizesi almak, gerekli şartlar ve belgelerin eksiksiz bir biçimde sağlandığı durumlarda zor değildir.

 Hollanda Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

 

Hayır, yeşil pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde en fazla 90 gün süreli Hollanda seyahatleri için vizeden muaftır.

 

 Amsterdam Transit Vize Nedir?

 

Amsterdam transit vizesi (A tipi), Amsterdam üzerinden aktarma yaparak başka bir ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Amsterdam transit vizesi, başka bir ülkeye seyahat edecek kişilerin belirli bir süre için Amsterdam’da kalarak aktarma yapabilmesine olanak tanır. Amsterdam transit vizesi hamili kişiler, Amsterdam’da bulundukları havaalanı içerisinde zorundadır; Amsterdam transit vizesi hamiline Amsterdam içerisinde serbest dolaşım hakkı tanımaz.

 

Amsterdam transit vizesi yalnızca bazı ülkelerin vatandaşları için zorunlu tutulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amsterdam transit vizesinden muaftır; transit olarak Hollanda’dan geçecek olan Türk vatandaşlarının vizeleri olmadığından Hollanda içerisinde serbest olarak dolaşmaları mümkün değildir.

 

 Hollanda Partner Vizesi Nedir?

 

Hollanda partner vizesi, Hollanda’ya uzun süreli ilişki içerisinde olduğu partnerini ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken ve hamiline 180 gün içerisinde 90 gün süre ile Hollanda’ya seyahat etme hakkı tanıyan kısa süreli bir vize türüdür.

Hollanda partner vizesi almak isteyen kişilerin partnerleriyle en az 3 aylık bir ilişkisi olması ve ilişkinin fotoğraf gibi çeşitli belgelerle kanıtlanabilecek nitelikte olması gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayan kişiler Hollanda partner vizesi başvurusunda bulunabilmektedir.

 Hollanda Partner Vizesi Şartları Nelerdir?

Hollanda partner vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 

 • Hollanda partner vizesine başvurmak isteyen kişilerin, Hollanda’da ziyaret etmek istediği partnerleriyle evli veya yasal birliktelik içinde olmaları, evli değillerse de uzun süreli bir ilişkiye sahip olmaları zorunlu tutulmaktadır.
 • Hollanda partner vizesine başvuran kişi ve partnerinin her ikisinin de 21 yaşında veya daha büyük olması gerekmektedir.
 • Hollanda partner vizesi başvurusunda bulunan kişi ve partnerinin birlikte yaşayacak olması gerekmektedir.
 • Hollanda’da bulunan ve ziyaret edilecek olan kişinin, Hollanda toplumu ve dili hakkında yapılan sınavı geçmesi ya da bu sınavdan muaf olması gerekmektedir.
 • Hollanda partner vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin partnerinin Hollanda vatandaşı olması ya da geçerli bir Hollanda oturma iznine sahip olması gerekmektedir.
 • Hollanda sevgili vizesi başvurusunda bulunan kişinin bağımsız ve düzenli bir geliri olması şartı bulunmaktadır.
 • Hollanda partner vizesi başvurusunda bulunan kişinin partnerinin yazacağı bir sponsor dilekçesini ibraz etmesi gerekmektedir.

 Hollanda MVV Vizesi Nedir?

 

Hollanda MVV vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için verilen uzun süreli ikamet vizesidir. 90 günden uzun süreliğine Hollanda’da kalmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hollanda MVV vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

 

Hollanda’ya partneriyle buluşmak, 90 günden uzun süreliğine eğitim almak, Hollanda’da daimi olarak kalmak ya da çalışmak gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin Hollanda MVV vizesine başvurmaları gerekir. Hollanda’da 90 günden uzun süreli kalmak isteyen kişilerin oturma izni alması zorunlu olup, Hollanda oturma izinleri yalnızca Hollanda’dan teslim alınabilmektedir; kişiler, MVV Hollanda vizesi ile Hollanda’ya seyahat ederek oturma izinlerini teslim alabilmektedir.

 

Uzun süreli Hollanda vize başvuruları için tüm süreci tek çatı altında yürüten akredite acente Vizem.net’in son 4 yıl içerisindeki Hollanda vize başvurularının onay oranı %97,8’dir.

MVV Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 

MVV vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 

 • Hollanda uzun süreli vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Finansal durum belgeleri
 • Biyometrik fotoğraf
 • Vize harcının ödendiğine dair dekont

 

MVV vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerİN, MVV başvuru formu ve gerekli evraklar ile birlikte vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir..