2023 Ateş Çemberi Güneş Tutulması Yaklaşıyor! Türkiye’den İzlemek Mümkün Olacak mı?

featured

Ekim ayında gerçekleşecek olan “Ateş Çemberi” ya da diğer adıyla halkalı Güneş tutulması, gökyüzü gözlemcilerini ve bilim insanlarını heyecanlandırıyor. NASA, bu olayı Güneş ve Dünya atmosferini daha yakından incelemek için kullanmayı planlıyor.

Neden “Ateş Çemberi” deniliyor?

Ay, bu özel tutulma sırasında yörüngesinde Dünya’ya en uzak noktada olacak. Bu durum, Ay’ın Güneş’i tam anlamıyla kapatamayacak xslot olmasından dolayı, etrafında bir “ateş çemberi” oluşturmasına neden oluyor.

Güneş Tutulması Ne Zaman ve Nerede Görülecek?

14 Ekim’de meydana gelecek halkalı Güneş tutulması; Kuzey, Orta ve Güney Amerika’da izlenebilir olacak. Bu doğa olayı, izleyenler için unutulmaz bir manzara sunarken, bilim dünyası için de nadir bir gözlem fırsatı oluşturacak.

NASA’nın belirttiğine göre, eğer hava koşulları uygun olursa, kısmi güneş tutulması şeklindeki bu olay; Alaska da dâhil olmak üzere ABD’nin 49 kıta eyaletinde görülebilecek.

Türkiye’den Gözlem Mümkün mü?

Maalesef, bu etkileyici doğa olayı xslot giriş Türkiye’den izlenemeyecek. Ancak tutulma anına dair fotoğraflar ve videolar sayesinde bu muhteşem manzarayı takip edebilirsiniz.