2023 Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adaylar Belli Oldu

featured

Yükseköğretim Kurumları ve Kamu Kurumları Adına Toplamda 850 Öğrenci Yurt Dışına Gidecek

2023 Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) kapsamında, yükseköğretim kurumlarından 81 üniversite adına 529, 27 farklı kamu kurumu adına 321 öğrenci yurt dışına gönderilecek. Bu burs kapsamında öğrenciler, 69 farklı ülkede öğrenim görebilecek.

430 Farklı Alan İçin Burs Tahsis Edilecek

2023 YLSY kapsamında toplamda 850 öğrenciye burslu olarak yurt dışında lisansüstü eğitim alma fırsatı verileceği açıklandı. Bunun yanı sıra, 430 farklı lisansüstü öğrenim alanında da burs tahsis edilecek. Bu alanlar arasında ülke/bölge çalışmaları, mimarlık, özel eğitim, psikoloji, siber güvenlik, yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi birçok önemli alan yer alıyor.

47 Kontenjan Ülke-Bölge Çalışmaları Alanına Açıldı

YLSY kapsamında ülke-bölge çalışmaları alanında 9’u kamu kurumları, 38’i üniversiteler adına olmak üzere toplam 47 kontenjan açıldı. Bu alanlarda Afrika çalışmaları, Balkan çalışmaları, Latin Amerika çalışmaları gibi farklı konular üzerine araştırmalar yapılacak.

MEB Adına 35 Kontenjan Açıldı

2023 YLSY kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı adına da 35 kontenjan açıldı. Yapay zeka eğitimi, özel eğitim, öğretim teknolojileri ve materyal geliştirme gibi alanlarda eğitim görülebilecek.

YLSY’ye Başvuru Şartları

YLSY’ye başvuru yapmak isteyen adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları, en az lisans mezunu olmaları, lisans mezuniyet notunun en az 2.50 olması, her yıl ilan edilen yaş şartını sağlamaları, ALES’ten en az 75 puan almış olmaları ve kınama cezası almamış olmaları gerekmektedir. Başvurular, 29 Aralık tarihine kadar Resmi Burslu Öğrenci Sistemi (REBUS) üzerinden alınacak.

Burslar ve Yabancı Dil Eğitimi

Burslara başvuru için ilk aşamada yabancı dil şartı aranmayacak. Ancak bursluluğa hak kazanan öğrenciler, yurt dışındaki üniversitelerden kabul almalarını sağlayacak yeterli yabancı dil puanını alabilmek için yurt içinde ve yurt dışında yabancı dil eğitimi görebilecekler. Bu eğitimin masrafları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacak.

YLSY Yerleştirme Süreci

Adaylar, ALES puanı ve lisans mezuniyet puanına göre başvuru yapabilecekler. İlan edilen kontenjan sayısının üç katı kadar aday, ALES ve lisans mezuniyet notuna göre oluşturulan YLSY Başvuru Puanı üstünlüğüne göre sözlü sınava çağrılacak. Sözlü sınav sonrasında belirlenen puanlara göre adaylar kurum tercihleri yapacak ve yerleştirmeler REBUS üzerinden gerçekleştirilecek.

Öğrenim Sonrası Mecburi Hizmet

Öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler, yurt içinde öğrenim gördükleri süre kadar, yurt dışında ise öğrenim gördükleri sürenin iki katı kadar mecburi hizmetle sorumlu olacaklar.

Son 20 Yılda 11 Bin 943 Öğrenci Yurt Dışında Lisansüstü Eğitim Gördü

YLSY kapsamında son 20 yılda 11 bin 943 öğrenci yurt dışında lisansüstü eğitim aldı. Halihazırda ise 3 bin 201 öğrenci MEB bursuyla yurt dışında öğrenimine devam ediyor.

Bu program kapsam