8 Ayda 7,7 Milyon Araç Türkiye’de Muayeneden Geçti

featured

Türkiye’deki araç muayene istasyonlarında bu yılın ilk 8 ayında rekor bir sayıya ulaşıldı ve 7,7 milyon araç teknik kontrolünden geçirildi.

Bakanlık, Araç Muayenesini Üstlendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Ulaştırma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan son değişiklikle araç muayene görevi Bakanlığın sorumluluğuna geçti.

Araç muayeneleri, daha etkin ve sağlıklı bir sürecin garantisi olması için özel sektörle iş birliği içinde yürütülüyor. Bu, Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik ile resmiyet kazandı.

Araç Muayene İstasyonları Hizmette

Türkiye genelinde hizmet veren galabet muayene istasyonu sayısı 312. Bu istasyonların 213’ü sabit, 76’sı seyyar, 17’si traktör ve 6’sı motosiklet için özel olarak hizmet veriyor.

Muayene Sonuçlarına Genel Bakış

8 aylık süreçte muayene edilen 7,7 milyon aracın büyük bir bölümünde kusurlar tespit edildi. 5,5 milyon aracın hafif kusurlu olduğu belirlenirken, yaklaşık 2 milyon araçta ağır kusur saptandı. Emniyetsiz olarak nitelendirilen araç sayısı 92 bin 568 iken, kusursuz araç galabet giriş sayısı 156 bin 233 olarak kaydedildi.