ABD Başkanı Biden Rusya’nın Yeni Askeri Kabiliyetini Değerlendirdi

featured

Biden: Rusya’nın Geliştirdiği Kabiliyet Nükleer Tehdit Taşımıyor

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın geliştirdiği yeni askeri kabiliyet hakkındaki tartışmalara açıklık getirdi. Biden, Rusya’nın bu kabiliyetinin uyduları hedef alabilecek bir yetenek olduğunu ancak ABD veya dünya için nükleer tehdit oluşturmadığını vurguladı. Biden ayrıca, Rusya’nın bu teknolojiyi uzaya taşıma konusunda henüz net bir karar vermediğini belirtti.

ABD Kongresi’nden Gelen Talepler

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Turner, ulusal güvenlik tehdidi konusunda endişelerini dile getirerek Başkan Biden’a tüm bilgi ve belgeleri Kongre ile paylaşma çağrısında bulunmuştu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise süreci yakından takip ettiklerini ve ilgili Komite üyeleriyle görüşmeye hazır olduklarını ifade etti.

Kongre Üyeleri Açıklamaları Değerlendirdi

Bazı Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyeleri, İstihbarat Komitesi Başkanı Turner’ın kamuoyuna istihbari konularla ilgili açıklamalarda bulunmasını eleştirdi ve bu tür konuların daha hassas bir şekilde ele alınması gerektiğini belirtti.