ABD Konut Başlangıçları Ağustos’ta 18 Ayın Dibini Gördü

featured

ABD’de konut başlangıçları ağustos ayında yüzde 11.3’lük bir düşüşle 1 milyon 283 bine geriledi ve Haziran 2020’den bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetti.

Konut Başlangıçlarındaki Düşüş ve Beklentiler

ABD Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı istatistiklere göre, konut başlangıçları ağustos ayında yüzde 11.3 oranında azalarak 1 milyon 283 bine düştü. Bu dönemde konut başlangıçlarının 1 milyon 440 bin olması beklenirken, gerçekleşen rakam beklentilerin oldukça altında oldu. Temmuz ayında konut başlangıçları yüzde 2 artışla 1 milyon 447 bin seviyesinde gerçekleşmişti.

Yıllık Bazdaki Değişim

Ağustos ayında konut başlangıçları yıllık bazda yüzde 14.8 azalırken, inşaat izinlerinde ise aylık bazda yüzde 6.9’luk bir artış yaşandı ve 1 milyon 543 bin seviyesine çıktı. Inşaat izinleri 10 ayın en yüksek seviyesini kaydederek piyasa beklentilerini aştı. Beklentiler, inşaat izinlerinin 1 milyon 440 bin olması yönündeydi. yakabet Temmuz ayında ise inşaat izinleri yüzde 0.1 artarak 1 milyon 443 bin seviyesinde gerçekleşmişti.

Inşaat İzinlerindeki Artış

Yıllık bazda inşaat izinleri ağustos ayında yüzde 2.7 azalırken, aylık bazda yüzde 6.9 artarak 10 ayın en yüksek seviyesini gördü. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen inşaat izinlerindeki bu artış, konut sektöründe izinlerin artışına rağmen başlanan konut projelerinin azaldığına işaret ediyor.

ABD konut ve inşaat sektöründe yaşanan bu yakabet giriş gelişmeler, ekonomik toparlanma ve konut piyasasındaki dinamikler açısından önemli bilgiler sunuyor.