ABD’li Araştırmacılar: Kalsiyum Dağılımı Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltabilir

featured

Kalsiyumun Dağılımı ve Kardiyovasküler Hastalık İlişkisi

ABD’li araştırmacılar, 36.164 yetişkinin kalsiyum tüketimini inceledi ve kalsiyumun kahvaltı ve akşam yemeği arasında dağıtılmasının kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını buldu.

Araştırmanın Sonuçları

BMC Halk Sağlığı dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, akşam yemeğinde kalsiyum alımını %5 azaltmak ve kahvaltıda alımını %5 artırmak, kardiyovasküler riskini %6 oranında azaltıyor. Araştırmacılar, kalsiyumun kan lipitlerini, yağ kütlesini ve kan basıncını düzeltebileceğini belirtti.

Kalsiyumun Önemi ve Kaynakları

Süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bazı balıklarda bol miktarda bulunan kalsiyumun emiliminin vücudun 24 saatlik biyolojik saati ile ilişkili olduğu düşünülüyor.

Kalsiyum Tüketim Önerileri

Mayo Clinic’e göre, 19-70 yaş arası erkeklerin ve 19-50 yaş arası kadınların günlük 1.000 mg kalsiyum tüketmesi, 71 yaş ve üzeri erkeklerin ve 51 yaş ve üzeri kadınların ise 1.200 mg alması öneriliyor.

Kalsiyum Kaynakları ve Takviye

Bir bardak sütte 300 mg kalsiyum, bir tabak pişmiş ıspanakta 240 mg, 85 gr sardalyada ise 370 mg kalsiyum bulunmaktadır. Beslenme uzmanları, dengeli bir diyet uygulayanların genellikle kalsiyum takviyesine ihtiyaç duymayabileceğini belirtiyor.