ABD’nin Yaptırımları Finansal Akışları Nasıl Etkiliyor?

featured

ABD’nin Tebliğine Göre Yaptırımların Etkisi

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, yabancı finans kuruluşlarını yaptırımlarla vurma tehdidinin Rusya ile Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kazakistan gibi ülkeler arasındaki finansal akışlarda önemli bir fark yarattığını belirtti.

Adeyemo’nun Açıklamaları

Adeyemo, Reuters ile yaptığı söyleşide, ABD Hazine Bakanlığı’nın verilerine göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan Batı yaptırımlarını delmesine yardımcı olan üçüncü ülkelerdeki finans kuruluşlarını yaptırımlarla tehdit etmesinin fon hareketlerinde düşüşe neden olduğunu ifade etti. Adeyemo, kurumların işlemleri engellediğini ve daha temkinli bir yaklaşım sergilediğini vurguladı.

Türk-Rus Ticareti ve Ödemeler

ABD’nin Rusya ile iş yapan finans şirketlerini yaptırımlarla vurma tehdidinin Türk-Rus ticaretini olumsuz etkilediği, hem ithal petrol hem de Türk ihracatına yönelik ödemeleri aksattığı ya da yavaşlattığı belirtildi. Kararname enerjiyi hedeflemese de Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ödemeleri zorlaştırdığı kaydedildi.

ABD’nin Hedefleri

ABD, Rusya’nın yaptırımları delmesini engellemeye çalışıyor ve Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin’deki firmaları hedef alıyor. ABD’li yetkililer, şirketleri ABD yaptırımlarına tabi kuruluşlarla iş yapmamaları konusunda uyarıyor ve ikincil yaptırımların etkili olduğunu belirtiyor.

İkincil Yaptırımların Etkisi

Adeyemo, bankaların ikincil yaptırımları ciddiye alarak dolar erişimlerini sürdürme çabasında olduklarını ifade etti. CEO’ların da bu konuda toplantı talep ettiğini belirten Adeyemo, büyük bankaların ABD ile olan işlerinin önemli olduğunu vurguladı.