Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Basın Toplantısı Yaptı

featured

Şehitlerimize Rahmet, Yaralılara Şifa Diliyoruz

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tunç, toplantıda şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine ise sabır diledi. Yaralı askerlere de acil şifalar temennisinde bulundu.

TBMM’deki Dokunulmazlık Dosyaları Hakkında Konuştu

Bakan Tunç, TBMM’deki dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Terörle mücadelelerinin devam edeceğini vurgulayan Tunç, terörü destekleyenlere karşı da mücadelelerinin süreceğini belirtti. Terör konuşulurken insan haklarının konuşulamadığına dikkat çeken Bakan Tunç, vekillerin devletin ve milletin yanında yer alması gerektiğini ifade etti. Terörü destekleyici söylemlerin yargıya intikal edeceğini belirten Tunç, TBMM’deki dokunulmazlık dosyalarının büyük bir kısmının terörle ilgili olduğunu söyledi. Karma komisyonların kararlarını vereceğini belirten Bakan Tunç, DEM Parti’nin Diyarbakır’daki olayıyla ilgili 52 kişinin gözaltına alındığını da sözlerine ekledi.

Anayasa Mahkemesi Tartışmaları ve Uygulanması

Adalet Bakanı Tunç, Anayasa Mahkemesi hakkında gelen tartışmalarla ilgili bir soruya da yanıt verdi. Anayasa maddelerinin değişmediği sürece hükümlerin uygulanması gerektiğini vurgulayan Bakan Tunç, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın Anayasaya bağlı olması gerektiğini belirtti. Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın uygulamak zorunda olduğu bir anayasa olduğunu ifade etti.

Somali Cumhurbaşkanının Oğlunun Karıştığı Kaza

Bakan Tunç, Somali Cumhurbaşkanının oğlunun karıştığı trafik kazasıyla ilgili olarak da açıklama yaptı. Soruşturmanın devam ettiğini belirten Tunç, araştırmalar sonucunda araç sürücüsünün asli kusurlu olduğunu ve kuryenin tali kusurlu olduğunu belirten bir rapor aldıklarını söyledi. Bu rapora göre dava açılacak ve soruşturma sürecektir. Bakan Tunç, yargının vatandaşın hakkını ve hukukunu koruyacağını vurguladı. Bilirkişi raporu çerçevesinde iddianame hazırlanacak ve ilgili kişinin ifadesi için yurt dışından gelmesi bekleniyor.