Adalet Bakanlığı, Çocuk Teslimi ve Kişisel İlişki Rehberi Hazırladı

featured

Bakanlık, UNICEF ve Başkent Üniversitesi ile İşbirliği Yaptı

Adalet Bakanlığı, UNICEF Türkiye ve Başkent Üniversitesi Ceza Hukuku ve Kriminoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEKAMER) ile birlikte “Çocuk Teslimi ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına İlişkin Rehber” hazırladı. Bakanlık, bu rehberin uygulayıcılara yönelik olduğunu ve çocuğun üstün yararını gözettiğini belirtti.

Uygulayıcılar Eğitim Aldı

Adalet Bakanı Tunç, çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulması işlemlerinde görev alan personelin mevzuatı ve iş akışını öğrenmeleri için yüz yüze ve çevrim içi eğitimlere tabi tutulduğunu açıkladı. Rehberin, bu personelin çocuğun üstün yararını gözetecek şekilde işlemleri gerçekleştirebilmesi için hazırlandığını vurguladı.

Çocuk Dostu Görüşme Merkezleri Kuruldu

Adalet Bakanı Tunç, yeni uygulama kapsamında çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulmasının çocuk dostu görüşme merkezlerinde uzmanlar tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Bu sayede çocukların kolluk güçleriyle anne veya babadan ayrılmalarına son verildi. Bakanlık, çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulması işlemlerini Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri ve hukuk mahkemeleri yazı işleri müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Çocukların İyi Zaman Geçirebileceği Merkezler Oluşturuldu

Bakan Tunç, çocuk görüşme merkezlerinin fiziki yapısının çocukların ebeveynleriyle kaliteli zaman geçirmelerini sağlayacak şekilde düzenlendiğini belirtti. Bu merkezlerde park, bahçe ve sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerin yapıldığı alanlar bulunuyor.

4 Bin Rehber Kitap Dağıtıldı

Adalet Bakanlığı, çocuk haklarının gözetilmesi ve çocuklara yönelik tedbirlerin alınması amacıyla 4 bin rehber kitap bastı. Bu kitaplar, aile mahkemelerine ve ilgili kurumlara dağıtıldı. Ayrıca kitabın dijital versiyonuna da Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın web sitesinden erişilebiliyor.