AKUT; “SEL, TAŞKIN TEHLİKESİ ERKEN UYARI” TATBİKATINA KATILDI

featured

AKUT Arama Kurtarma Derneği, Afet Tatbikat Yılı Kapsamında Trabzon’da gerçekleştirilen “Sel Taşkın Tehlikesi Erken Uyarı Tatbikatı’na katıldı.

AFAD 2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamındaki tematik tatbikatlardan biri olan “Sel Taşkın Tehlikesi Erken Uyarı Tatbikatı” 2 Haziran 2022 tarihinde Trabzon / Vakfıkebir merkezli olarak gerçekleşti. AKUT Arama Kurtarma Derneği, AKUT Giresun, AKUT Rize ve AKUT Trabzon ekiplerinden 18 gönüllü ile tatbikata katıldı.

Toplamda 248 kara, 4 hava (helikopter, JİKU, İHA) ve 10 deniz (hücum bot, joker bot, fiber bot) olmak üzere 262 aracın yer aldığı tatbikatta AKUT ekipleri tüm arama-kurtarma senaryolarında görev aldı. Tatbikatın akarsu senaryolarında ise görevlendirmeler sadece AFAD, JÖAK, Sahil Güvelik ve AKUT’a yapıldı. Karadeniz bölgesinde deneyimleri ve aldıkları eğitimlerle ön plana çıkan AKUT gönüllüleri 8 personel ve bir rafting botu ile akarsu içinde faaliyet yapan tek sivil toplum kuruluşu oldu. Tatbikata katılan üç ekip de duruşları ve sergiledikleri davranışları ile örnek gösterildi.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, 25 afet çalışma grubu, 11 İl AFAD Müdürlüğü, ulusal düzeyde akredite olmuş 36 sivil toplum kuruluşu, AFAD Gönüllüleri ve Yerel Destek Ekiplerinden oluşan 1.200 personel görev aldığı tatbikat ile Türkiye Afet Müdahale Planı’nda (TAMP) görevli çalışma grupları arasındaki koordinasyon güçlendiriliyor ve afet ve acil durum toplanma alanları ve geçici barınma merkezleri noktasındaki farkındalıklarının artırılması amaçlanıyor.