Altcoin Piyasasında Son Durum: ETH 2.500 Dolara Ulaşacak Mı?

featured

Uzun soluklu bir ayı piyasasının ardından lider kripto para birimi Bitcoin başta olmak üzere son günlerde tüm kripto para piyasasında bir yükseliş görüyoruz. Pek çok analist altcoin rallisini, piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un (ETH) başlatacağını düşünüyor. Peki, ETH’da son durum ne, beklentiler neyi işaret ediyor?

Ethereum ve Altcoin’lerde Son Durum

273,4 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük altcoin konumunda bulunana Ethereum yazının kaleme alındığı sırada 2.274 dolardan işlem görüyor. 4 saatlik grafiklere baktığımızda ETH’un 2.403 dolar ile bir tepe ve 2.116 dolar ile bir dip oluşturduğu görülüyor. Bunun yanında son 24 saatte nispeten stabil kalan Ethereum’un son 1 haftada yaşamış olduğu yaklaşık yüzde 7’lik artış da dikkatleri çekti.

Bunlara ek olarak piyasada değeri bakımından ilk on kripto para birimine baktığımızda Solana’nın son 1 haftada kaydettiği yaklaşık yüzde 63 artış ile en iyi performansı sergileyen altcoin olduğunu görüyoruz. Solana’yı yaklaşık yüzde 24 artışı ile Avalanche (AVAX) takip ediyor. Piyasa değeri bakımından en büyük dördüncü kripto para konumuna yükselen SOL yazının kaleme alındığı sırada 111,6 dolardan işlem görürken, piyasa değeri bakımından en büyük dokuzuncu kripto olan AVAX 46,4 dolardan işlem görüyor.

ETH 2.500 Dolara Ulaşacak Mı?

Birer kripto para haber sitesi olan COINTURK ve COINTURK NEWS’te de ifade edildiği gibi ETH’un 2.500 dolara ulaşması için 3 önemli neden bulunuyor. Açıklamalara göre ilk olarak merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) akıllı sözleşme ağlarının değerini ölçen ve faydasını gösteren ürünlerdir. Ethereum, Solana gibi akıllı sözleşme ağlarının varlık nedeni blockchain üzerinde çalışan DeFi, NFT, sosyal ağ protokolleridir. Bunlar ne kadar fazla ilgi görürse ağ geliri de o ölçüde artar ve ağ karlı hale gelir. Ethereum için ağ geliri çok daha önemli çünkü ücretlerin bir bölümü yakıma gönderildiği için daha fazla işlem arzın daha fazla daralması anlamına geliyor.

İkinci olarak önümüzdeki ay nihayet spot BTC ETF onaylarının verilmesi bekleniyor. Ardından yatırımcıların odaklanacağı büyük şey ise Fidelity ve BlackRock gibi trilyon dolarlık varlık yöneticilerinin yaptığı spot ETH ETF başvuruları olacak.

Son olarak ise fiyatın yönünü tayin noktasında türev piyasalarındaki veriler oldukça önemlidir. İki aylık sözleşmeler ile spot fiyat arasındaki farkı ölçen Ether vadeli işlem primi son 1 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: https://coin-turk.com/ethereum-ethun-2-500-dolari-asmasi-icin-3-sebep

NOT: YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.