Ankara’nın İtirazlarına Rağmen ABD, Suriye Demokratik Güçleri’ne Destek Veriyor

featured

Terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin Oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, ABD’nin Açık Desteğiyle Hareket Ediyor

Ankara’nın itirazlarına rağmen, ABD’nin açık destek verdiği ve omurgasını terör örgütleri PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden isimler, İngiliz haber ajansı Reuters’a konuştu. Teröristlerin sözde lideri, son dönemde terör örgütlerine saldırılardan ABD’den yardım talep etti. 4 Şubat’ta İran destekli gruplar Suriye’nin doğusundaki ABD’nin askeri üssüne saldırı düzenlemiş ve 6 PKK terörist yaşamını yitirmişti.

Terör Örgütü: ABD Saldırıları Önlemek İçin Çaba Harcayacak

Suriye Demokratik Güçleri, “Teknik kabiliyetlere ve Suriye’nin kuzeydoğusunda konuşlandırılan hava savunma sistemlerinde bir artışa ihtiyacımız var. ABD, bu saldırıları önlemek için çaba harcayacaklarını teyit ettiler” dedi. İngiliz haber ajansı Reuters, Pentagon’un yorum talebine hemen yanıt vermediğini aktardı. Terör örgütleri, ABD’nin desteği kesmeyeceğine dair güvence aldığını da söyledi. Haberde, ABD Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray ve Pentagon’dan desteğin devam edeceğine dair güvence alındığı belirtildi. Ancak çekilmenin “gelecekte mümkün olabileceği” de belirtildi.

Terör Örgütü Sözcüsü: Amerikan Güçleri Çekilirse Planlarımızı Devreye Sokacağız

Terör örgütü sözcüsü, “Doğrusu Amerikan askerlerinin sonsuza kadar burada kalmasını istemiyoruz. Bu mümkün değil. ABD’nin çekilmesi Türkiye’den gelen tehditleri birkaç katına çıkaracak” ifadesini kullanırken, “Amerikan güçleri çekilirse, koşullara bağlı olarak, doğal olarak halkımızın çıkarlarına ve bölgenin yapısına uygun planlara yöneleceğiz” ifadesini kullandı.