Araç Değer Kaybına İlişkin Sigorta Tahkim Komisyonu Ve Dava İle Tazminatlar

Araç değer kaybı tazminat davası herhangi bir şekilde hasar görmüş olan bir araçta yapılan tüm onarım işlemleri nedeniyle araçta meydana gelen değer kaybının tazmini amacıyla açılır.

featured

Araç değer kaybı tazminat davası herhangi bir şekilde hasar görmüş olan bir araçta yapılan tüm onarım işlemleri nedeniyle araçta meydana gelen değer kaybının tazmini amacıyla açılır. Bir araç kaza geçirmesi halinde her ne kadar mükemmel bir şekilde onarılsa da araç sonuç itibariyle ikinci el piyasasında belli bir değer kaybedecektir.

Böyle bir hasarın meydana gelmesinden ötürü araç sahibinin eline çok daha az bir meblağ geçecektir. Bu aradaki oluşan fark araç değer kaybı olarak değerlendirilir. Araç sahibi hasar nedeniyle bunu karşı taraftan isteyebilir. Mersin avukat bürosu olarak araçlarınızın değer kaybına ilişkin tüm dava ve tazminatlar hakkında sizlere yardımcı olabiliyor.

Araç Değer Kaybı Tazminat Davası İle Hangi Hasar Kalemleri İstenebilir?

Araç değer kaybı tazminat davası ile araçta meydana gelen hasarlar ve ortaya çıkan değer kaybı hem kusurlu araç sahibinden hem de kusurlu araç sahibinin trafik sigortasından talep edilebiliyor. Mersin avukat hizmetleri arasında araç değer kaybı ile ilgili tazminat davalarının ve tazminatlarının elde edilmesi sürecinde hizmet vererek yardımcı olmaya devam ediyor.

Bunu kişiler iki şekilde yapabiliyor. Birincisi; sigorta şirketine ve araç sahibine dava açılması, ikincisi Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunulması şeklinde yapılabilir. Ancak şuna dikkat çekmekte yarar vardır. Trafik kanununda yapılan değişiklikle dava açılmadan önce sigorta şirketine başvuru yapılması dava şartı haline getirilmiştir.

Kaynak: https://www.yildizduzenhukuk.com/mersin-mersin-avukat-mersin-avukatlari-109a.html