Avrupa’nın 6 Bin Yıllık Ayakkabısı İspanya’da Keşfedildi

featured

Avrupa’nın şimdiye kadar bilinen en eski ayakkabısı İspanya’daki bir yarasa mağarasında gün yüzüne çıkarıldı. Bu çimden yapılmış sandaletlerin yaklaşık 6 bin yıl öncesine tarihlendiği belirtildi.

Bu değerli tarihi eser, 19. yüzyılda madenciler tarafından rastgele bulunmuştu. Ancak bu antik eserin gerçek değeri ve tarihi, yeni yapılan bir araştırma ile ortaya çıktı. Mağaranın sunduğu doğal koruyucu ortam sayesinde sandaletler zamanın zararlarına karşı korunarak günümüze kadar ulaştı.

Çalışmanın baş yazarlarından rulobet María Herrero Otal, bu bulguların önemini vurgulayarak, “Bu nesneler, Güney Avrupa’da şimdiye kadar keşfedilmiş en eski ve en iyi durumda kalmış bitki lifi malzemeleridir. Bu eserler, tarih öncesi dönemde yaşayan toplulukların usta işçiliğini ve becerikliliğini gözler önüne seriyor.” şeklinde konuştu.

Yeni kullanılan tarihleme yöntemleri rulobet giriş sayesinde, mağarada keşfedilen 76 parçalık koleksiyonun aslında önceden tahmin edilenden yaklaşık 2 bin yıl daha eski olduğu anlaşıldı. Bu keşif, Avrupa tarihinde ayakkabı ve giyim üzerine yapılan çalışmalara önemli bir katkıda bulunuyor.