Axiom Space’te Milli Uzay Programı için çalışmalara başlandı

featured

Alper Gezeravcı ile Canlı Bağlantı Gerçekleştirildi

Axiom Space, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Milli Uzay Programı’nın ilk ayağı olan “ilk insanlı uzay misyonu” kapsamında çalışmalarına başladı. Bu kapsamda, Axiom Geliştirme tesisinde bulunan Alper Gezeravcı ile canlı bir bağlantı gerçekleştirildi. Houston, Texas’ta bulunan tesis, yörünge laboratuvarındaki astronotlara ulaşarak görüşmelerin gerçekleşmesini sağladı.

Alper Gezeravcı, Uzaydaki Deneyimini Anlattı

Sonia Gavankar McKay’in Alper Gezeravcı’ya “Kanatlara ihtiyaç duymadan uçmak nasıl bir duygu?” sorusunu yönelttiği görüşmede, Gezeravcı şunları söyledi: “İnanılmaz. Kanatlara ihtiyaç duymadan ve herhangi bir sınırlama olmaksızın, bütün boyutlardaki tüm alanı kullanabilmek ve dördüncü boyutun da farkında olmak inanılmaz. Bu yüzden Dragon’dan başlayarak komutanımızın Dragon’un içindeki şeyleri almamız için bizi serbest bıraktığı ilk andan itibaren inanılmaz bir duyguydu.”

Gezeravcı, “Dünyayı ilk gördüğünüz yer neresiydi?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Şans eseri Endonezya’ydı. Okyanusta bazı adalar vardı. Çok güzellerdi bilirsiniz bu güzel okyanusun ortasında parlıyorlardı. Etrafa dağılmış bulutların güzel beyazlığı ile birlikte harika bir renk uyumu. İnanılmaz bir duygu. Hem onu ilk gördüğünüz an, hem de dünyanın eğimi.”

Gezeravcı, uzayda geçirdiği ilk birkaç gün hakkında da konuşarak, çalışmalara başladıklarını belirtti. Ayrıca, gemiye Türk yörük kültürüne ait semboller, aile fotoğrafları ve ilk filomun uçuş pedlerini götürdüğünü ifade etti. Bu eşyaların kendisi için özel bir anlam taşıdığını ve milli uzay programına katılımına katkı sağladığını vurguladı.