Ayna Pleksi

featured

Ayna pleksi ekstrüde pleksiglass levhadan üretilir ve bunun tüm avantajlarına sahiptir. Dar kalınlık toleransı ile ekonomik, yüksek kaliteli bir malzemedir. Akrilik levha, üretici marka olan Perspex ve Plexiglas olarak da adlandırılır. Pleksi ayna ekstrüzyon işlemi ile üretilir. Akrilik reçine topakları, üretilen tabakanın kalınlığını belirleyen bir kalıptan sürekli olarak itilen erimiş bir kütleye ısıtılır. Kalıptan geçtikten sonra, erimiş kütle sıcaklığını kaybeder ve gerekli levha boyutlarına kesilebilir. Ekstrüde akrilik üretim sürecinin sürekli doğası dökme akrilik üretiminden daha büyük partiler üretir ve bu da onu daha ekonomik bir malzeme haline getirir.

 

Ayna Pleksi Özellikleri

 • Ayna kaplama
 • Sert aşınma
 • Hava koşullarına dayanıklı
 • Çalışması/üretmesi kolay
 • Hafif

Ayna Pleksi Uygulama Alanları

 • Cam
 • Tabela
 • Mobilya
 • Model ve vitrinler
 • Perakende teşhir
 • Satın alma noktası

 

Ayna Pleksi Levhalar ile Çalışma

 

Kesme: Pleksi levhalar dairesel testere veya CNC router kullanılarak boyuta göre kesilebilir ancak pleksi levha el aletleri ile de kesilebilir. Ahşap veya yumuşak metal için tasarlanmış çoğu el aleti pleksi üzerinde kullanılabilir.

Daire testereler, şerit testereler ve dekupaj testereler kesim için uygundur ancak küçük işler için ince dişli demi testeresi önerilir. Malzemenin güvenli bir şekilde sabitlendiğinden emin olun ve iyi bir yüzey elde etmek için hafif kontrollü basınç kullanın. Elektrikli testere kullanarak büyük miktarlarda malzeme kesiliyorsa, tungsten karbür uçlu bir bıçak kullanmak mantıklı olacaktır.

Lazer Kesim: Lazer kesim makineleri, ayna pleksi malzemeyi eriterek, yakarak veya buharlaştırarak kesebilir. Lazer kesim son derece hassastır ve bir CAD dosyasından inanılmaz derecede karmaşık tasarımları kesebilir. Lazer kesim işlemi güzel bir pürüzsüz kenar bırakır, bu nedenle daha fazla kenar bitirme işlemi gerekli değildir.

 

Ayna Pleksi Delme İşlemi

Standart ahşap işleme matkap uçları, ayna pleksi de delik delmek için uygundur. Panelin altında geri döndürmezlik görevi görmesi için başka bir malzeme parçası kullandığınızdan emin olun. Bu, matkap malzemeden çıkarken delme işleminin paneli patlatmamasını sağlayacaktır.

Herhangi bir pleksi panelde hiçbir koşulda zımba kullanmayın, hasar görmesi çok muhtemeldir. Matkabın yerini belirlemeye yardımcı olması için küçük bir delik açarak başlamak iyi bir fikirdir. Sabırlı olun, sabit bir hızda delin ve matkabın etrafında biriken talaşları çıkarmak için düzenli olarak duraklayın, bunu yapmamak aşırı ısınmaya neden olur ve deliğe zarar verir. Panelin diğer tarafına yaklaşırken, çıkış deliğinin parçalanmadığından emin olmak için, içinden ve geri döndürmez kilidin içini delmeye devam edin.

Ayna Pleksi Temizleme

Ayna pleksi levhadaki kiri, tozu üfleyerek ve fırçalayarak temizlemeye başlayın. Hafif bir ılık su ve bir damla standart bulaşık deterjanı kullanarak kiri temizlemek için yumuşak bir bez kullanın. Su lekelerinin oluşmamasını sağlamak için mikrofiber biz bezle kurulamadan önce temiz suyla hafifçe durulayın.

 

Ayna Pleksi Uygulama İpuçları

Ayna pleksi levha esnektir, bu nedenle bozulma olasılığını en aza indirmek için tamamen düz bir yüzeye uygulanmalıdır.  0.80 mm’den 2.8 mm kalınlıklarda mevcuttur, düz tutmak daha kolay olduğu için daha büyük sac boyutları için daha sert 2.8 mm kalınlığı seçmenizi öneririz.

 

Ayna pleksi levhanın düz ve sert kalmasına yardımcı olmak için, ayna pleksi levhayı mükemmel bir düz kontrplak veya en az ¾” kalınlığında MDF tabanına uygulamanızı öneririz. Bu bir pleksi yapıştırıcısı ile yapılmalıdır. Kaliteli VHB çift taraflı bant, kullanılan herhangi bir yapıştırıcı, düz bir yüzey elde etmeye yardımcı olmak için eşit olarak uygulanmalıdır, bu nedenle bozulma olasılığını en aza indirir. Hem ayna yapıştırıcısı hem de VHB çift taraflı bant, hırdavat mağazalarında kolayca bulunabilir.

 

Kaynak: https://www.polinyapi.com.tr/