Azerbaycan, Aşık Veysel’i 50. Vefat Yılında Andı

featured

Büyük halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen etkinlikle 50. vefat yılında saygıyla yâd edildi. “Cumhuriyet’in Yüzü” adlı konserde Aşık Veysel’in unutulmaz türküleri Azerbaycanlı sanatseverler için seslendirildi.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü tarafından Uluslararası Muğam Merkezi’nde düzenlenen bu özel konser, “UNESCO Aşık Veysel Yılı” bettuttur kapsamında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına ithafen gerçekleştirildi.

Etkinlikte bulunan Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, bu özel gecede Azerbaycanlı sanatçılarla türkü severleri buluşturan Yunus Emre Enstitüsü’ne teşekkür etti. Her türkünün derin bir hikayesi olduğunu ifade eden Bağcı, Aşık Veysel’in Anadolu’nun sesi olduğunu ve onun türkülerinin Anadolu’nun hüzün ve sevincini yansıttığını belirtti.

Bağcı sözlerine şu şekilde devam etti: “Türkülerimiz aşkı, hasreti ve yurdu özlemeyi anlatır. Aşık Veysel de bu duyguları en bettuttur giriş güzel şekilde türkülerine yansıtmış bir sanatkarımızdır. Onun eserleri Türkiye’nin derin kültürel mirasının bir yansımasıdır.”