Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Seçimi Başladı

featured

Azerbaycan Halkı, Yeni Cumhurbaşkanını Seçmek İçin Oy Kullanıyor

Azerbaycanlılar, 7 aday arasından yeni cumhurbaşkanını seçmek için oy kullanıyor. Bu adaylar arasında mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de bulunuyor. Oy verme işlemi yerel saatle 08.00’de başladı ve 19.00’da sona erecek. Ülkede toplamda 6,5 milyon seçmen bulunuyor ve yurt dışında yaşayan Azerbaycan vatandaşları da oy kullanabilecek.

Ulusal ve Uluslararası Gözlemciler Seçimi Takip Ediyor

Seçimde yaklaşık 800 yabancı ve 90 bin yerli gözlemci, Azerbaycan’ın seçim sürecini izliyor. Ayrıca, 200’den fazla yabancı gazeteci de seçimi takip ediyor. Bu sayede seçim süreci şeffaf bir şekilde yürütülüyor.

İşgalden Kurtarılan Bölgelerde de Sandıklar Kuruldu

Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı bölgelerde de seçimler düzenleniyor. Bu bölgeler arasında Karabağ’ın sembol şehri Şuşa, Hankendi, Hocalı, Hocavend, Ağdere, Ağdam, Cebrayıl, Fuzuli, Zengilan, Gubadlı, Laçın ve Kelbecer bulunuyor. Bu seçimlerle birlikte Azerbaycan’ın tüm topraklarında ilk kez seçim yapılıyor.

Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Seçimi 7 Yılda Bir Yapılıyor

Azerbaycan’da cumhurbaşkanı seçimi 7 yılda bir yapılıyor. Son seçim 11 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşti. Mevcut Cumhurbaşkanı Aliyev, erken cumhurbaşkanı seçimi yapılması için 7 Şubat tarihinde karar aldı.