Bakan Pakdemirli yanlış anlaşılan karşı ateş yöntemini açıkladı: Çevre köylerden ekiplerin üzerine yürüyenler oldu

Bakan Pakdemirli yanlış anlaşılan karşı ateş yöntemini açıkladı: Çevre köylerden ekiplerin üzerine yürüyenler oldu
Bakan Pakdemirli yanlış anlaşılan karşı ateş yöntemini açıkladı: Çevre köylerden ekiplerin üzerine yürüyenler oldu

Ülkemizde devam eden ve kontrol altına alınan yangınlara ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pardemirli, Köyceğiz ile birlikte Milas ve Bozdoğan’da alevlerle mücadelenin devam ettiğini söyledi. “Karşı ateş” yöntemi hakkında da bilgi veren Pakdemirli, “Zaman zaman yanlış anlaşılıyor. Orman personelimiz karşı ateş vermeye çalışırken çevre köylerden üzerine yürüyen oldu” açıklamasında bulundu.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“270 YANGINDAN 267’Sİ KONTROL ALTINDA”

270 orman yangınıyla uğraştık, 267’si kontrol altında. Köyceğiz, Milas, Bozdoğan’da devam eden yangınlar için çalışmalar devam ediyor. Yatağan, Kavaklıdere yangınları kontrol altına alındı. Yangınlara 15 uçak, 9 İHA ve 64 helikopterle müdahale ediliyor.

“KARŞI ATEŞ YÖNTEMİ ZAMAN ZAMAN YANLIŞ ANLAŞILIYOR”

Karşı ateşten sizlere bahsetmek istiyorum. Zaman zaman yanlış anlaşılıyor. Orman personelimiz karşı ateş vermeye çalışırken çevre köylerden üzerine yürüyen oldu. Karşı ateş denilen bir yöntem var. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra yangının geldiği yöne doğru, ileriden gelecek tehlikeyi, gelen dalgayı engelleyecek bir sistem. Ormancılıkta çok önemli bir yoldur bu. Zaman zaman kullandığımız bir tekniktir. Manavgat ve Gündoğmuş yangınlarında kullanıldı. Hatta termik santralle ilgili risklerin azaltılması konusunda düşünüldü ama riskli olduğu için bundan vazgeçildi. Denizin dalgasının kıyıya vurması ve geriye gitmesi gibi düşünebilirsin. Rüzgar ve topografya çok önemli. Tüm şartların oluşması lazım ki karşı ateşi yapabilesiniz. Tüm yangınların kontrolünde de önemli bir avantaj sağlar.

“YUNANİSTAN’IN BİZDEN UÇAK TALEBİ VAR, OLUMLU BAKIYORUZ”

Yunanistan’ın bizden talebi var. Bu talebe olumlu bakıyoruz. Komşumuza yardımcı olma gayretiyle alakalı Dışişleri’yle birlikte arkadaşlarımız çalışıyor. Termik santralle alakalı riskler minimize olmuş vaziyette. Orman yangının buradaki Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini olumsuz etkilememesi için şeritler oluşturuldu. Üç ayrı tahkimat yapıldı. Seyreltme çalışmaları bitirildi. Risk şu an itibarıyla minimize edildi. Ateşe ulaşmadan, soğutma faaliyetine başlamadan kontrol diyemiyorum ama durum düne göre bugün çok daha iyi.

“476 CEPHEDE ALEVLERLE SAVAŞ VERDİK”

Köyceğiz’de durum şu anda bir vadinin içine hapsolmuş şeklide devam ediyor. Orman yangınlarıyla mücadele için gönüllü olmak isteyenler e-devlet üzerinden başvuru yapabilir. Bu konuyla ilgili bir eğitim kampanyası başlayacak. Son 13 günde kırsal alanlar dahil 476 cephede alevlerle savaş verdik. 16 tanesi büyük yangın. Bunlardan 206 tanesi de kırsal tarım yangınıydı.

“ORMANLARIMIZ TEKRAR KÜLLERİNDEN DOĞACAK”

Muğla’da orman yangınlarında 4500’e yakın arı kovanı zarar gördü. Türkiye’nin çam balı merkezi olan Muğla’da bu konuda yaraları saracağız, yeni bal ormanları tesis edeceğiz. Arıcılarımızın da hasar çalışmaları devam ediyor. Bitkisel üretim alanlarının yeniden tesisi için ihtiyaç duyulan tohum, fide ve fidanı bedelsiz temin edeceğiz. Özellikle büyükbaş, küçükbaş ve arı kovanı zararlarının tamamını hibe olarak ödüyor olacağız. Sel, yangın, kuraklık, gıda güvenliği, susuzluk gibi konular dünyanın yeni normali haline gelecek. Hepsiyle ilgili çalışmalarımız sürdürüyoruz. Dikkatli biçimde eylem planlarımızı hayata geçirmeye devam ediyoruz. Hiç kimse endişe etmesin. Ormanlarımız tekrar küllerinden doğacak. Orman köylülerimiz doğduğu, doyduğu topraklarda güzel günlere kavuşacak. Devlet buradadır, kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Ne zaman yangın biter, bizim de gözümüze uyku girer.

Bakan Pakdemirli yanlış anlaşılan karşı ateş yöntemini açıkladı: Çevre köylerden ekiplerin üzerine yürüyenler oldu