Bakan Tekin, PISA 2022 Türkiye Sonuçlarını Değerlendirdi

featured

Bakan Yusuf Tekin, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2022 Türkiye sonuçlarını açıkladı.

Bakan Yusuf Tekin, Türkiye’nin PISA 2022 sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin son 20 yılda matematik ve fen alanlarında performansını istikrarlı bir şekilde artırdığını belirten Tekin, okuma becerilerinde ise anlamlı bir değişiklik olmadığını söyledi.

Türkiye PISA 2022’de ortalama puan olarak nasıl bir performans sergiledi?

Türkiye’nin PISA 2022 uygulamasında matematik alanında 453, fen alanında 476 ve okuma becerileri alanında ortalama 456 puan aldığını ifade eden Bakan Tekin, Türkiye’nin diğer ülkeler ortalamasının üstünde bir performans sergilediğini vurguladı.

Türkiye’nin sonuçları 2018’e göre nasıl değişti?

Bakan Tekin, Türkiye’nin son 10 yılda matematik ve fen alanlarında performansında artış olduğunu belirtti. Okuma becerileri alanında ise anlamlı bir değişiklik olmadığını ifade etti. Öğrencilerin sosyoekonomik farklılıklarında bir değişiklik olmamasına rağmen, Türkiye’nin matematik alanında dezavantajlı ve avantajlı öğrencilerin performanslarının arttığını da sözlerine ekledi.

Öğrencilerin okuma becerilerini artırmak için neler yapıldı?

Tekin, okuma becerileri alanında performansı artırmak için bir dizi önlem aldıklarını belirtti. Özellikle okuma, anlama, dinleme ve konuşma becerileri konusunda formüller geliştirdiklerini, ana dil becerilerinin gelişmesi için izleme ve değerlendirme birimlerinin verilerinden yararlandıklarını söyledi. Ayrıca açık uçlu sınavları da çoktan seçmeli sınavların yerine getirdiklerini ifade etti.

Türkiye’nin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında fiziksel altyapı ve dijital kaynaklar nasıl bir performans sergiliyor?

Bakan Tekin, PISA raporunda Türkiye’nin fiziksel altyapı, dijital kaynaklar ve eğitim materyalleri konusunda OECD ülkelerine kıyasla daha iyi bir performans sergilediğinin vurgulandığını belirtti.

Akran zorbalığı ile ilgili alınan önlemler nelerdir?

Bakan Tekin, akran zorbalığı ile ilgili olarak da bir dizi önlem aldıklarını ifade etti. Okul temelli sosyal sorumluluk çalışmaları adı altında akran zorbalığını müfredatlarına aldıklarını söyleyen Tekin, bu konuyla ilgili gerekli tedbirlerin alınacağını belirtti.

Eğitimdeki başarılar yeterli mi?

Bakan Tekin, eğitimde elde edilen başarıları yeterli bulmadıklarını ve sürekli olarak ilerlemek ve kendilerini geliştirmek gerektiğini ifade etti. Daha iyisini yapmak için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Bakan Tekin, son olarak elde edilen sonuçların öğretmenler ve eğitim yöneticileri başta olmak üzere herkese teşekkür etti.