Bakanlık, Lekelenmeme Hakkı Kapsamında 977 Bin 570 Kişiyi Korudu

featured

Bakanlık, lekelenmeme hakkı kapsamında 2017’den bu güne kadar 977 bin 570 kişi asılsız ihbarlara karşı korundu. Kişilerin masumiyet karinesinin korunması amacıyla hayata geçirilen bu hakkın önemi büyük.

Asılsız İhbarlara Karşı Koruma

Lekelenmeme hakkı kapsamında 2023’te, 227 bin 200 kişi hakkında ihbarların asılsız olduğu gerekçesiyle soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verildi. Bu uygulama, soyut ve maddi dayanaktan yoksun soruşturma dosyalarıyla kişilerin “şüpheli” olarak nitelendirilmesinin önüne geçiyor. Asılsız, soyut ve maddi dayanaktan yoksun ihbar ve şikayetlerin önlenmesiyle vatandaşların şeref ve itibarı korunuyor.

CMK Değişikliği ve Sonuçları

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 158. maddesinde yapılan değişiklikle birlikte, lekelenmeme hakkı konusunda önemli adımlar atıldı. 2017’den bu yana açılan 1 milyon 313 bin 40 ihbar dosyasının 977 bin 570’inde soruşturma yapılmasına gerek olmadığı kararı verildi. Geçen yıl ise 268 bin 362 ihbar dosyasının 227 bin 200’ünde soruşturma yapılmasına yer olmadığı belirlendi.

Kişilerin Şeref ve İtibarı Korunuyor

Lekelenmeme hakkı ile asılsız, soyut ve maddi dayanaktan yoksun ihbar ve şikayetlerin önüne geçilerek kişilerin şeref ve itibarı korunuyor. Bu sayede kişiler yersiz şekilde adli kayıtlarda “şüpheli” sıfatıyla anılmamaktadır. Bakanlık, lekelenmeme hakkının uygulanmasıyla birlikte toplumun güvenlik duygusunu sağlamaya ve hukuk devleti ilkesini güçlendirmeye katkıda bulunmaktadır.