Bakanlık “Su Verimliliği Seferberliği” Başlattı

featured

Ülke Genelinde Su Verimliliği Bilinci Artırılıyor

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, su kaynaklarının sürdürülebilir ve verimli kullanılması için ülke ölçeğinde büyük bir dönüşüm başlatılırken, yürütülen çalışmalarla toplumsal farkındalığın güçlendirilmesi hedefleniyor.

“Su Verimliliği Seferberliği” ile 3 Bin 500 Öğrenciye Eğitim Verildi

Bakanlık koordinasyonunda, bütün paydaşlar sürece ortak edilerek daha hızlı dönüşüm sağlanması amacıyla “Su Verimliliği Seferberliği” başlatıldı. Bu seferberlik kapsamında, çocuklarda su verimliliği bilgisi ve bilinci geliştirilmek üzere 3 bin 500 öğrenci ile hayata geçirilen eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde ve eğitici öğretmenlerin katkılarıyla 2023-2024 eğitim öğretim yılında da artarak devam edecek.

Su Verimliliği Eğiticilerin Eğitimi Programı Düzenlendi

Bu kapsamda, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde, 81 ilden öğretmenlerin katıldığı “Su Verimliliği Eğiticilerin Eğitimi Programı” düzenlendi. Programa, 35 öğretmen çevrim içi olarak katılırken, diğer illerden 250 öğretmen ise Ankara’da gerçekleştirilen programda yer aldı.

Bakan Yumaklı: “Su Verimliliği Seferberliği’ne Destek Olmalıyız”

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, eğitime katılan öğretmenlere videolu bir mesajla seslendi. Mesajında, Türkiye’nin su stresi altında bir ülke olduğunu ve gerekli tedbirler alınmadığı takdirde 6 yıl sonra su kıtlığı yaşanabileceğini belirtti. Yumaklı, su israfının engellenmesiyle sudan elde edilen faydanın azami seviyeye çıkarılmasının hedeflendiğini vurgulayarak, seferberliğe destek çağrısında bulundu.

Bakan Yumaklı, öğretmenlere büyük görev düştüğünü belirterek, Su Verimliliği Seferberliği’ne başından itibaren destek olan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Bakanlık mensuplarına teşekkür etti.