Barkod Yazıcı

featured

 

 

İşleri oldukça kolay şekle eviren teknolojik gelişmeler, barkod yazıcı teknolojisi ile çok daha kolay bir hal aldı. Bilinen yazıcı çeşitlerinden farklı özellikleri ve kullanım alanları olan barkod yazıcı, yapışkan özellikli etiketler üretir. Termal ya da doğrudan baskı yapma özellikleri olan bir alettir. Bu yazıcı türü ile basılan barkodlar, yaka kartları ile dosya etiketleri oluşturur. Gerek arşiv dosyalarının gerekse de dolap içindeki evrakların kodlanıp isimlendirmesinde kullanılır.

 

Sistem İçin Önemi

Barkod Yazıcı, sistem oluşturma işlemdir. Süre sıkıntısı olan ürünlerden özellikle, et, sebze ve meyve gibi zamana oynayan ürünlerin, ulaşımı aşamasının hızlı olmasını temin eder. Zaman kaybını en alt seviyeye indirir. Ürünün, satıcı yahut ta tüketiciye ulaşımı hızlandırır. Ürünlerin kayıt altına alınıp, gerekli işlemin yapılması, yazıcı sayesinde oldukça süratli olur. Performans açısından çok etkilidir.

 

Barkod yazıcının ortaya ürünün kaliteli olması gerekir. Market ya da mağaza gibi doğrudan alışveriş yapılan yerlerde, barkod etiketlerinin silik olması, büyük sorun demektir. Ayrıca etiketlerin barkod okuyucularca okunma sorunu, müşterilerin memnuniyetsizliğine neden olacaktır. Ödeme noktasında oluşan kuyruğun neticesi müşteri kaybı olarak dönecektir.

 

Baskı Teknolojileri

Barkod yazıcı için en temel değer değişkenliğine neden olan şey ebadıdır. Termal barkod yazıcıların yanı sıra direkt termal yazıcılar da kullanılmaktadır. Termal nitelikli yazıcı çeşidi, hem endüstriyel hem de masa üstü kullanım amacı vardır. Yüksek derecede verime sahip bu yazıcılar, performanslı olmaları ile baskı teknolojisinin en fazla tercih edilen ürünlerindendir. Ürün, sağlık ile lojistiğin yanında imalat ve dağıtım alanlarında da fazla kullanılır.

 

Barkod Yazıcı seçerken, öncelikle hangi çeşidin daha uygun olduğu belirlenmelidir. Bunun için de öncelikli konu, yazıcının konumlandırılması gereken konumdur. Hangi sıklıkla kullanılacak olması da bir diğer konudur. Ayrıca nasıl bir bağlantı ihtiyacı olacağı da dikkat edilmesi gereken konu başlıklarındandır.