Başkan Adayı Esat Tanık’tan Çeşme’ye Dört Dörtlük 68 Proje

featured

 

Çeşme’yi 4 başlıkta 4 mevsim yaşanan ‘rüya ilçe’ haline getireceklerini söyleyen Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, “Dört dörtlük 68 projemizle, 4 mevsim yaşayan ve yaşanacak bir Çeşme’ye hazır olun” dedi.

Dört mevsim yaşayan ve yaşanan Çeşme’yi 4 segmentte 11 ana başlıkta 68 proje altında topladıklarını vurgulayan Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, “Turizm, Sağlık,
Kültür-Sanat ve Tarım-Hayvancılık-Balıkçılık alanından gastronomi turizmine, termal ve sağlık turizminden, tarımsal desteklere, gençlerimiz, kadınlarımızdan, spor adası ve öğrencilere Avrupa ülkelerine kültür-sanat gezilerinden, doğalgaza kadar aklınıza gelebilecek her başlığı detaylı şekilde çalıştık, ön görüşmelerimizi tamamladık. Artık Çeşmeliler kışın evlerini terk etmeden, doğalgazla ısınıp Çeşme’nin keyfini çıkaracak” diye konuştu.

KIRMIZI ÇİZGİMİZ
Cumhuriyetin temel değerleri laiklik, demokrasi, özgürlük gibi kavramların tartışmaya kapalı olduğunu belirten Tanık, “Bu değerler, milletimizin birlik ve beraberliğini güçlendiren temel taşlardır ve bizim kırmızı çizgimizdir. İlçemiz tarih boyunca kültürel ve tarihi zenginliğiyle ön plana çıktı. Sahip olduğumuz doğal güzelliklerle, tarihi miraslarla ve eşsiz coğrafyamızla özgün bir kimliğe sahibiz. Bu özgünlük, bizlere sorumluluk yüklüyor. Gelecek nesillere daha yaşanabilir, daha güzel bir Çeşme bırakmak için mevcut durumu iyileştirmekten ve geliştirmekten başka yolumuz yok” ifadesini kullandı.

DOĞALGAZ GELİYOR
Çeşme’nin artık kaybedecek bir saniye vakti olmadığını vurgulayan Tanık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çeşmeliler’le birlikte kararlar alıp, el ele, omuz omuza, insanları ayrıştırmadan kimseye kulaklarımızı kapatmadan projelerimizi yaşama geçireceğiz. İlk gün, ilk icraatımız hızla altyapı çalışmalarına başlamak olacak. Ulaşım altyapımızın yanı sıra; su ve kanalizasyon sorunumuz da herkesin bildiği bir gerçek. Isınma ve sıcak su ihtiyaçları için de doğalgazı getiriyoruz. Doğalgaz özellikle Çeşmeliler’in daha rahat bir kış geçirmelerini, 24 saat sıcak suya ulaşmalarını sağlayacağız. Doğalgazın getirilmesi için İzmirgaz ile görüşmelerimizi yaptık ve ön anlaşmayı sağladık”

Her mahalleye toplu ulaşım koyacaklarını, yaya ve bisiklet yolları yapacaklarını da sözlerine ekleyen Esat Tanık, engelliler için sesli ve ışıklı işaretçiler, katlı ve yeraltı otoparkı çözümleri ile konforlu, güvenli trafik ve yürüme alanları yaratılacağını; Çeşme gişelerinin de kaldırılarak yaşanan trafik yoğunluğuna son vereceklerini aktardı.

5 BİN SOSYAL KONUT
Çeşme’yi terk etmek istemeyen ilçenin yerli halkı için de sosyal konut projelerini hayata geçireceklerini açıklayan Esat Tanık, şunları söyledi: “Öncelikle Musalla, Ovacık ve Çakabey mahallelerinde bin konuttan oluşan projemizi başlatacağız. İlçemize gelen ve kiraların yüksekliği nedeniyle tayin isteyen memurların yaşam koşullarını kolaylaştırarak sürdürülebilir bir kamu hizmetini yerine getireceğiz. Görev süremiz boyunca ilçemize kazandıracağımız 5 bin sosyal konutla Çeşmeli gençler artık kiralar nedeniyle ata toprağını satıp gitmeyecek. Böylece kira öder gibi ev sahibi olacak. Ayrıca Çeşme Halk Ekmek hayata geçirilerek, vatandaşların uygun fiyata ekmek alması sağlanacak”

 

 

 

 

ENGELLER KALKACAK
Engelsiz Yaşam Merkezi çalışmalarında sona geldiklerini aktaran Tanık, “Bu merkezde engelli vatandaşlarımızın vakit geçirebilecekleri, sosyal açıdan güçlenecekleri; hobilerin yanı sıra; meslek de edinebilecekleri bir yaşam alanı kuracağız. Merkezin içinde kütüphane, hobi odaları, spor salonu, mutfak atölyesi, meslek edinme odaları, fizik tedavi birimleri, engelsiz kondisyon ve oyun alanları ile engelsiz hobi bahçesine yer vereceğiz. Kamuya ait yol, otopark, trafik ışıkları gibi alanları da engellilerimiz için yeniden düzenleyeceğiz” ifadesini kullandı.

SÖRFTEN YOGAYA ‘SPOR ADASI’
‘Spor Adası’ ile özellikle kış aylarında yabancı ve yerli futbol kulüplerini ağırlayacaklarını, kite ve windsurf merkezi kurarak deniz turizmini çeşitlendireceklerini belirten Esat Tanık, Alaçatı ve Çakabey’e de ‘Festival’ alanları kazandıracaklarını vurguladı.

İçinde yoga, pilates, fitness, dans atölyelerinin yer alacağı tam kapsamlı 10 bin kişilik Çeşme Stadı’nı yapacaklarını da sözlerine ekleyen Cumhur İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Esat Tanık, “Reisdere sazlık alanı ve çevresine seyir terasları, yürüyüş ve bisiklet yolları yapacağız. Plajlara otopark alanları yapıp halkımız için ring seferleri koyacağız. Yıldız Burnu ile Boyalık arası sahil ve plaj düzenlemesi yapıp, sıcak su olan alan belediye tarafından işletilecek. Şifne termal tesisi yenilenecek; Ilıca merkeze yeni termal tesis yapılacak. Yoga ve pilates merkezleri açılarak, trekking ve bisiklet rotaları oluşturacağız” bilgisini verdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANACAK
Olası doğal felaketlere karşı Afet Yönetimi Master Planı hazırlayacaklarını belirten Tanık, “Riskli yapıların güvenli hale getirilmesi için Kentsel Dönüşüm Strateji Planı oluşturacağız. Buna ek olarak, yaş almış Çeşmeliler için huzurevi ile sevgili çocuklarımız için gündüz bakımevleri ve kreşler açacağız. Can dostlarımızı da unutmadık. Onlara içinde hastane, köpek oteli, hayvan mezarlığı ve barınağı olan Doğal Yaşam Parkı kuracağız” dedi.

LEZZET AVCILARINA GASTRONOMİ MERKEZİ
Tarım ve hayvancılığı ayağa kaldıracaklarını, kadın ve gençlerin istihdamına yönelik projelere de imza atacaklarını hatırlatan Esat Tanık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadın balıkçı sayımızı artıracağız. Ildır’a balıkçı barınağı yapacağız. Tarım eylem planı hazırlayıp Tarım Geliştirme Kooperatifleri kuracağız. Sakız ağacı geliştirme alanında sakız ağacının üretimi ve gelişimini destekleyip coğrafi işaret alacağız. Gastronomi Okulu ile mezunlarımızı sektörde istihdam edeceğiz. Çeşmeli gençlere burs sağlanması için Çeşme Vakfı da projelerimiz arasında yer alacak. Ayrıca Kent Ormanı’nda doğan her çocuğumuz için fidan dikeceğiz”

4 ALANDA 11 BAŞLIK
Turizm, Tarım, Kültür-Sanat ve Spor olmak üzere 4 alanda oluşturulan 11 ana başlık şunlardan oluşuyor: Altyapı, Plaj ve Sahil Düzenlemeleri, Afet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm, Balıkçı Barınakları, Tarımsal ve Kırsal Kalkınma, Ulaşım, Turizm, Yeşil Alanlar ve Spor Tesisleri, Kentsel Hizmetler, Kültür ve Sosyal Hizmetler, Kültürel Miras.

ÇEŞME’Yİ UÇURACAK 68 PROJE
1- Doğalgaz ilçemize gelecek
2- Atık su altyapısı yenilenecek
3- Suların kesilmemesi için içme suyu şebekesi yenilenecek
4- Yazın yaşanan elektrik sorununa karşı altyapı yenilenip güçlendirilecek
5- Sorunsuz internet için telekom altyapısı güçlendirilecek
6- Sosyal konut projeleriyle yöre halkı kira öder gibi ev sahibi olacak
7- Sürdürülebilir bir gelişme için planlama çalışmasına başlanacak
8- Kentsel tasarım süreçleriyle cadde ve sokaklara estetik kazandırılacak
9- Reisdere sazlık alanı ve çevresi düzenlenerek seyir terasları, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılacak
10- Kentsel yenileme projeleriyle başta Çeşme Kalesi olmak üzere ilçe merkezi yeniden doğacak
11- Alaçatı Port yolu yeniden düzenlenecek
12- Alaçatı pazar yerine kapalı otopark, ulaşım transfer merkezi ve estetik bir pazar yeri yapılacak
13- Alaçatı Festival Park yapılarak sosyal etkinlik alanı olarak düzenlenecek
14- Alaçatı amfi tiyatro ve çevresi yeniden düzenlenecek
15- Yeni küçük sanayi sitesi yapılıp sanayi alanları yenilenecek
16- Mavi bayraklı halk plajlarının sayısı artırılacak. Plajlara park alanları yapılıp ring seferler konulacak
17- Yıldız Burnu ile Boyalık arası sahil ve plaj düzenlemesi yapılıp sıcak su bulunan alan belediyece işletilecek
18- Olası doğal felaketlere karşı Afet Yönetimi Master Planı hazırlanacak
19- Riskli yapıların güvenli hale getirilmesi için Kentsel Dönüşüm Strateji Planı oluşturulacak
20- Turizm sektöründe çalışanların barınmasına yönelik ‘Emekkent’ inşa edilecek
21- Balıkçı barınakları yenilenip yüzer iskelelerle kapasite yükseltilip, kadın balıkçı sayısı artırılacak
22- Ildır’a Balıkçı Barınağı yapılacak
23- Tarım Eylem Planı hazırlanıp Tarım Geliştirme Kooperatifleri kurulacak
24- Sakız ağacı geliştirme alanında sakız ağacının üretimi ve gelişimi desteklenecek; coğrafi işaret alınacak
25- Gastronomi Okulu ile mezunların istihdamı sağlanacak
26- Trafik sorununa
karşı Çeşme Ulaşım ve Trafik Düzenleme Projesi hazırlanacak
27- Çeşme merkez ve Alaçatı başta olmak üzere; ilçe genelinde açık ve kapalı otoparklar oluşturulacak
28- Yaya ve bisiklet yolları yapılacak
29- Hemzemin ve katlı kavşak düzenlemeleri gerçekleşecek
30- Çeşme gişeleri kaldırılarak, trafik yoğunluğu azaltılacak
31- Toplu taşıma Çeşme’nin tamamına yayılacak
32- Engellilere yönelik yaya yolu ve kaldırım düzenlemeleri yapılacak, sesli ve ışıklı işaretçiler konulacak
33- Agro turizmi geliştirilecek
34- Gastronomi turizmi kapsamında Çakabey’de 10 bin metrekarelik Festival Alanı yapılacak; Ot Festivali sayısı artırılacak
35- Sağlık ve Termal turizm geliştirilecek; yoga ve pilates merkezleri açılacak, trekking ve bisiklet rotaları oluşturulacak
36- Şifne termal tesisi yenilenecek; Ilıca merkeze yeni termal tesis yapılacak
37- Yapılacak ‘Spor Adası’ ile özellikle kış aylarında yabancı ve yerli futbol kulüpleri ağırlanacak. Kite ve windsurf merkezi kurulacak
38- Çocuk ve ileri yaş grubuna yönelik açık alanda sosyal mekanlar ve oyun parkları yapılacak
39- Açık basketbol sahaları, voleybol sahaları, tenis kortları, futbol antrenman sahaları, masa tenisi alanı ve kondisyon alanı oluşturulacak
40- Olimpik ölçüde kapalı yüzme havuzu ve spor salonunu olacağı Çeşme Spor Kompleksi hayata geçirilecek
41- Tam kapsamlı ve 10 bin kişilik Çeşme Stadı yapılacak. İçinde yoga, pilates, fitness, dans atölyeleri yer alacak
42- İçinde atölyeler ve etüt merkezlerinin de yer aldığı Bilim ve Gençlik Merkezi inşa edilecek
43- Dijital imkanların yer aldığı ve 24 saat açık kütüphane yapılacak
44- Çocukların boş vakitlerini değerlendireceği Çocuk Akademisi ve Etüt Merkezi kurulacak
45- Sadece organik ürünlerin satılacağı Kapalı Organik Pazar hayata geçirilecek
46- Beş mahallede Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 Acil Servis İstasyonları hizmete girecek
47- Taziye evleri kurularak cenazeye gelen ziyaretçiler burada ağırlanacak
48- İlçe merkezinde Düğün ve Nikah Salonu kurulurken mevcut tesisler de yenilenecek
49- Adliye binası yanında Katlı Otopark yapılacak
50- Yaş almış Çeşmeliler için Huzurevi inşa edilecek
51- İçinde hobi ve spor odalarından çocuk oyun alanları ve fizik tedavi merkezine kadar her ihtiyacın karşılanacağı Engelsiz Yaşam Merkezi yapılacak
52- Otogar yenilenip altına otopark yapılacak
53- Kongre turizmini geliştirmek için Kongre Merkezi planlanacak
54- Can dostlar için hastanesi, köpek oteli, hayvan mezarlığı ve barınağı olan Doğal Yaşam Parkı kurulacak
55- Tiyatro salonu, sergi alanı, atölyeler, etkinlik meydanı ve kapalı otoparkı olan Kültür ve Sanat Merkezi yapılacak
56- Gündüz Bakımevleri ve Kreşler açılacak
57- İşveren ve işçilerin buluşacağı Kariyer Merkezi kurulacak
58- Kültür varlıklarının korunması ve restorasyonuna yönelik çalışmalar yapılacak
59- Eritre Antik Kenti kazılarına devam edilirken, amfi tiyatronun restorasyonu tamamlanacak
60- Çeşmeli gençlere burs sağlanması için Çeşme Vakfı kurulacak
61- Tarihi çeşmeler restore edilerek tekrar kullanıma sunulacak
62- Anaokul ve ilkokul öğrencilerine servis ve yemek desteği verilecek
63- Uygun fiyatlı ekmek satılacak, Çeşme Halk Ekmek hayata geçecek
64- Çeşme Kart ile avantajlı ve kampanyalı hizmetlerden faydalanılacak
65- Vatandaşların istek ve şikayetlerinin hızlı alınması için belediyede dijital sisteme geçilecek
66- Kent Konseyi, Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisi kurup sorunların hızla çözülmesi sağlanacak
67- Çevre ve gürültü kirliliğine karşı denetimler sıklaştırılacak
68- Kent ormanı kurularak doğan her çocuk için fidan dikilecek