‘Benim Şehrim, Benim Sesim’, Beats By Girlz Türkiye Festivali’yle şehre geri dönüyor!

featured

British Council Türkiye, Kültürde Kadın Gücü’ programı kapsamında Beats By Girlz Türkiye ile kadın sanatçılar için Benim Şehrim, Benim Sesim’ proje çağrısını duyuruyor. Diyarbakır, İzmir ve Gaziantepten kadınların, yaşadıkları şehirleri müzikleriyle ifade edebilmelerini ve yaşadıkları şehrin seslerinden ilham alarak kendi seslerini yaratmalarını amaçlayan projeye başvurular, 21 Ekim tarihine kadar devam ediyor.

 Beats By Girlz Türkiyenin, ilk kez geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği ve aynı adlı bir albümle ve belgeselle tüm dijital müzik platformlarında ürünlerini paylaştığı ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ projesi, yeni katılımcıları ile buluşmaya hazırlanıyor. British Council Türkiyenin #KültürdeKadınGücü Destek Programı kapsamında yer alan atölye ve mentorluk programı ‘Benim Şehrim, Benim Sesim, bu sene üç farklı büyük şehirden kadınlarla gerçekleşecek: Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep.

‘Benim Şehrim, Benim Sesim, kadınların yaşadıkları şehirleri müzikleriyle ifade edebilmelerini ve yaşadıkları şehirlerin seslerinden ilham alarak kendi seslerini yaratmalarını amaçlıyor. Proje başvuruları, 21 Ekim Cuma gününe kadar Beats By Girlz Türkiye ve British Council Türkiyenin internet sitelerinden yapılabilecek. Genç kadın müzisyenlere açık olacak başvurular arasından seçilecek 15 katılımcı, Kasım 2022den Şubat 2023e kadar yoğunlaştırılmış bir eğitim programının parçası olacaklar.

Çevrimiçi atölye çalışmaları ve mentorluk oturumları aracılığıyla ses tasarımının temel ilkelerini öğrenecek olan katılımcılar daha sonra, yaşadıkları şehirlerde seçilen bölgelerde ses yürüyüşüne çıkacak ve sesleri, müzikal bir çerçevede tasarlayıp bir kompozisyon oluşturacakları kayıtlar alacaklar. Katılımcılar, proje boyunca birbirleriyle çalışarak seçilen mekânların ses yapısını ve oluşturulan eserleri birlikte değerlendirecekler. Proje dahilinde seçilecek eserler, Mart 2023te gerçekleştirilecek WOW Sesler’de sahne alma ve dijital platformlarda yayınlanma şansını da elde edecek.

Benim Şehrim, Benim Sesimle Başlayan Çağrı: Şehrin Müziğini #Birlikte Yapalım

Kadınların yaşadıkları şehirlere müzikleriyle yorumlamalarına olanak sağlayan projenin ilk edisyonu Birleşik Krallıkta ve Türkiyede oldukça ses getirmişti. Projenin yeni edisyonunda Türkiyedeki kadın sanatçılar arasındaki kültürel çeşitliliğin vurgulanması amaçlanarak Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir, projenin merkez bölgeleri olarak seçildi. Bu şehirlere yapılacak ses yürüyüşleri, Kültür için Alan işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Müzik ve teknoloji alanında yaptığı projeleriyle ünlü bir girişim olan Birleşik Krallık partneri Saffron, projede ‘Şehre Müzikle Yaklaşmak’ başlıklı bir seminer gerçekleştirecek ve aynı zamanda Saffron ekibi projeye seçilen müzisyenlerle birebir çalışacak.

21 Ekimde açık çağrı dönemi sonlanacak proje, Beats By Girlz Türkiye Festivalinin 26 Eylülde gerçekleşen lansman partisiyle birlikte başlangıç yapacak. Şehir hikayelerini birbirine bağlayan, müzisyenler arası birlikte çalışma prensibini benimseyen proje, ‘Şehrin Müziğini #Birlikte Yapalım’ çağrısıyla yeni başvurularını bekliyor.

Başvuru linki: https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/womenpowerinculture/mycitymyvoice-opencall