Beyaz Saray, Türkiye’nin ICJ’deki İsrail soykırım davasına müdahil olma kararını değerlendirdi

featured

ABD, Türkiye’nin ICJ’deki İsrail soykırım davasına müdahil olma kararını değerlendiriyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Danışmanı John Kirby, Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda (ICJ) İsrail’e karşı açtığı soykırım davasına Türkiye’nin müdahil olma kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kirby, farklı görüşlere sahip olmalarına rağmen bu durumun Türkiye ile ilişkilerini zedelemediğini belirtti. “Müttefikimize değer veriyoruz” diyen Kirby, iki ülke arasındaki ilişkilerin devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyaretinin ertelenmesi

Kirby’ye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyaretini ertelemesinin sebeplerinden birinin bu konu olup olmadığı da soruldu. ABD’li yetkili, Erdoğan’ın seyahatine ilişkin herhangi bir yorum yapmadı. Öte yandan, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Erdoğan’ın ziyaretinin uygun bir zamanda gerçekleşeceği ve programların uyuşmamasından dolayı şu an için bir ziyaretin duyurulmadığı belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli de konuyla ilgili açıklamada bulundu. Keçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinin programların uymaması sebebiyle ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Her iki tarafın da uygun bir zamanda ziyaretin gerçekleştirileceğini belirten Keçeli, Türkiye ve ABD arasındaki üst düzey diyalogun devam edeceğini bildirdi.