Beyaz Saray, Yemen’deki Saldırıyı Değerlendirdi

featured

Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü İran’ın Husilere Destek Vermesini Eleştirdi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Amerikan MSNBC kanalına Yemen’e yapılan son saldırıyı değerlendirdi. Kirby, Kızıldeniz’deki saldırılarına devam eden Husileri İran’ın desteklediğini herkesin bildiğini ve Tahran’ın bu desteği kesmesi gerektiğini söyledi.

Kirby: Tansiyonu Artırmak İstemiyoruz, İran ile Çatışma Peşinde Değiliz

“Tansiyonu artırmak istemiyoruz, son birkaç gündür Husilerle yaşananların ötesinde bölgede tansiyonu artırmak için bir neden yok. Gerilimi onlar artırdılar. İran’la bir çatışma peşinde değiliz” yorumunu yapan Kirby, Kızıldeniz’deki gemi trafiğinin normale dönmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Amerikan ve İngiliz Orduları Yemen’de Husilere Ait Hedefleri Vurdu

ABD Başkanı Joe Biden, dünkü açıklamasında, Kızıldeniz’deki saldırılarına misilleme olarak Amerikan ve İngiliz ordularının Yemen’de Husilere ait bazı hedefleri vurduğunu açıklamıştı. Saldırıların, Husilerin Kızıldeniz’deki eylemlerine doğrudan misilleme olduğunu belirten Biden, sonuncusu 9 Ocak’ta gerçekleşen ve Husilerin doğrudan Amerikan gemilerini hedef aldığı bir dizi saldırıya uluslararası koalisyonla yanıt verdiklerini kaydetmişti.

Husilerin Kızıldeniz’deki Eylemleri Ticari Gemileri Tehdit Ediyor

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim’den bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu söyledikleri ticari gemilere el koymaya ve bazılarına da dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı. Bu durum, birçok gemicilik şirketinin Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almasına neden oldu.

Uluslararası Toplumdan Husi Saldırılarına Tepki

ABD, küresel deniz ticareti güvenliği tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık’ta bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının acilen sonlandırılmasını talep eden bir karar tasarısını kabul etti.

Kızıldeniz, Küresel Ticaretin Önemli Bir Yolu

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si yapılıyor. Bu nedenle, Husilerin Kızıldeniz’deki eylemleri, küresel deniz ticaretinin güvenliğini tehdit etmektedir.