Bilim İnsanlarına Göre Bir Meteor Yağmurunda Türkiye Olası Hedeflerden Birisi

featured

Paris Gözlemevi’ndeki Araştırmacılar, Kuyrukluyıldızın Enkazının Dünya Atmosferine Girmesiyle Meteor Yağmuru Olasılığını Bildiriyor

Aralarında Paris Gözlemevi’nden araştırmacıların da bulunduğu bilim insanları, 5,4 yılda Güneş’in etrafındaki yörüngesini tamamlayan 46P/Wirtanen adlı kuyrukluyıldızının enkazının Dünya atmosferine girip yanmasıyla, bugün bir meteor yağmurunun gerçekleşebileceğini söylüyor. ArXiv’de yayımlanan ve henüz hakem incelemesinden geçmemiş bir çalışmada araştırmacılar, “Sonuçlar 12 Aralık 2023’te, Türkiye Saati’yle 11:00 ile 15:30 arasında olası bir karşılaşmayı gösteriyor. Meteor yağmurunun yoğunluk seviyesi, geçmişte rapor edilen yağmurların olmaması nedeniyle hayli belirsiz” diye yazdı.

Olası Karşılaşma Zamanı Belirsizlik Arz Ediyor

Kesin zamanın “birkaç saat oynayabilme ihtimali de bulunuyor. Bilim insanları, meteor yağmurunun en uygun gözlemlerinin muhtemelen Doğu Avustralya, Yeni Zelanda ve Okyanusya’dan yapılacağını söylüyor. Bu tür meteor yağmurları, Dünya kuyrukluyıldızların geride bıraktığı enkaz bulutlarının içinden geçerken gözlemleniyor.

46P/Wirtanen Kuyrukluyıldızı Potansiyel Bir Meteor Yağmuru Göstergesi Olabilir

1948’de keşfedilen 46P/Wirtanen kuyrukluyıldızı, çapının yaklaşık 1,4 km olduğu tahmin ediliyor ve Dünya’ya yakın bir yıldız kategorisine giriyor, yani potansiyel olarak bir meteor yağmurunun ana gövdesi olabilir. Yeni çalışmada, araştırmacılar kuyrukluyıldızın yörüngesinin geçmiş yörünge evrimini simüle etti ve bu hafta kuyrukluyıldızla Dünya arasındaki muhtemel bir karşılaşmada, parçacıklarından oluşan akıntının meteor yağmurunu tetikleyebileceğini buldular. Bilim insanlarına göre; meteor yağmuru, kuyrukluyıldızın büyük parçacıklarının dağılımına ilişkin kısıtlamalar getirebileceği için gözlemine dair “muazzam bir bilimsel ilgi” olacak.