Birleşmiş Milletler DSÖ, Gazze’deki Sağlık Durumunu Ele Aldı

featured

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze’deki Sağlık Durumunu Değerlendirdi

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, işgal altındaki Filistin topraklarındaki sağlık durumuna ilişkin DSÖ Yürütme Kurulu tarafından düzenlenen özel oturumda konuşma yaptı.

Gazze’deki Çatışmaların Sağlık Durumu Üzerindeki Etkisi Felaket Boyutunda

Ghebreyesus, çatışmaların Gazze’deki sağlık durumu üzerindeki etkisinin felaket boyutunda olduğunu belirtti. Konuşmasında, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 17 binden fazla kişinin öldürüldüğünü ve bunların içinde 7 bin çocuğun bulunduğunu vurguladı.

Gazze’de 46 binden fazla kişinin yaralandığını ve 1,9 milyon kişinin yerinden edildiğini dile getiren Ghebreyesus, “Gazze Şeridi’ndeki nüfusun neredeyse tamamı sığınacak yer arıyor. Ancak Gazze’de hiçbir yer ve hiç kimse güvende değil” dedi.

Gazze ve Batı Şeria’da Sağlık Hizmetlerine Yönelik Yüzlerce Saldırı

Ghebreyesus, Gazze’deki sağlık sisteminin zor durumda olduğunu ve çökmekte olduğunu belirtti. Konuşmasında, Gazze’deki hastanelerin yalnızca 14’ünün kısmi olarak hizmet verebildiğini ifade etti. Ayrıca, 7 Ekim’den bu yana Gazze ve Batı Şeria’da sağlık hizmetlerine yönelik 449’dan fazla saldırının gerçekleştiğini ve İsrail’de ise 60 saldırının doğrulandığını açıkladı.

Sağlık Hizmetlerinin Hedef Alınmaması Gerektiği Vurgusu

Ghebreyesus, sağlığın hiçbir zaman hedef olmaması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) ve DSÖ personeli arasında hayatını kaybeden 100’den fazla kişi için büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

DSÖ, BM Genel Sekreterinin Ateşkes Çağrısını Destekliyor

Ghebreyesus, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Gazze Şeridi’nde acil ihtiyaç sahibi kişilere ulaşması için kalıcı ve acil insani ateşkes çağrısını desteklediklerini vurguladı. Ayrıca, BM Güvenlik Konseyi’nde 8 Aralık’ta ateşkes konusundaki kararın veto edilmesinden derin üzüntü duyduklarını dile getirdi.