BM UNRWA, İsrail’in Filistinli Mültecilere Yönelik Saldırılarını Kınadı

featured

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA)

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), X sosyal medya platformu üzerinden Gazze’deki saldırılara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, İsrail ordusunun Megazi Mülteci Kampı’nda bulunan bir UNRWA okulunu hedef alarak 2 Filistinliyi öldürdüğü ve birini yaraladığı belirtildi.

Gazze’deki Saldırılar

Açıklamada, Gazze’deki saldırılara dikkat çekilirken, 7 Ekim’den bu yana UNRWA tesislerine sığınan 308 kişinin öldürüldüğü ve 1095 kişinin yaralandığı ifade edildi. Açıklamada, “Gazze’de hiçbir yer güvende değil” denildi.

İsrail’in Gazze’yi İşgali

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e yönelik sürekli ihlallere karşılık vermek amacıyla 7 Ekim’de kapsamlı bir saldırı düzenledi. İsrail, bu saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü ve 5132 kişinin yaralandığını açıkladı.

Ölü ve Yaralı Sayıları

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında en az 21.507 Filistinli öldürüldü, 55.915 kişi yaralandı. Çatışmaların başladığı günden bu yana 502 İsrail askeri öldü. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te ise 315 Filistinli yaşamını yitirdi.

BM UNRWA, İsrail’in Filistinli mültecilere yönelik saldırılarını kınamaya devam ediyor.