Boğaz Kaşıntısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Uzmanlardan Tavsiyeler

featured

 

Boğaz kaşıntısı; sadece kış aylarında değil, baharda da alerji kaynaklı meydana gelebilir. Farkı nedenlerden dolayı da kaşıntı yaşamak mümkündür. Öğretmenler, eğitmenler çok fazla anlatmak zorunda kalacağı için boğazda gıcıklanma görülebilir. Bazen; yanma, ağrı ve öksürme gibi daha farklı belirtilerle kendini gösterebilir. Boğaz kaşıntısına iyi gelen şeyleri ve nasıl geçerle ilgili uzman tavsiyelerini sizlerle paylaşacağız.

Boğaz Kaşıntısı Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Tuzlu su ile gargara yaparak geçirin

Bir bardak çok soğuk olmayan suyumuzun içerisinde bir çay kaşığı tuz ekleyip iyice karıştırıyoruz. Bir yudum aldıktan sonra 10-15 saniye süresince gargara yapıyoruz ama kesinlikle içmiyoruz. Su soğuk olursa boğazı daha fazla tahriş edebilir. Tuz ise boğazda yaşanan istemsiz kaşınma, ağrı, gıcıklanmayı geçirir. Balgama da iyi gelir. İnflamasyonu ortadan kaldırmaya destek olacaktır. Her gün 3 sefer geçene kadar tekrar edin.

Şifa Kaynağı Balı Deneyin

Bal, en sağlık gıdalardan biridir ama aşırısı zararlıdır. Boğazdaki birçok rahatsızlığın en iyi ve doğal tedavisidir. Uyandığınız zaman bir çorba kaşığı bal tüketin. Dilerseniz içeceklerinizin içine de ilave edebilirsiniz.

Limonlu Zencefil Çayına Bal Ekleyin

Öncelikle bir fincan su kaynatın ve içine bir miktar zencefil atın. Tazesini rendeleyerek yapabilirsiniz hazır toz da kullanabilirsiniz ama önceliğiniz taze olan olsun. Ardından yarım limon sıkın ve bir tatlı kaşığı bal ilave edin. Günde 1-2 fincandan fazla içmeyin.

Zerdaçallı Süt ile Boğaz Kaşıntısına Doğal Çözüm

Süt seviyor musunuz bilmem ama bu tarifimiz de boğaz kaşıntısına iyi gelir. Evde uygulanacak bitkisel tedavilerden biridir. Bir su bardağı sütü ısıttıktan sonra yarım çorba kaşığı zerdeçal ilave edin ve iyice karıştırın. Süt yerine dilerseniz suyu da tercih edebilirsiniz. Sütün biraz ılımasını bekledikten sonra uyumadan önce için. Boğaz kaşıntısını geçirir.

Elma Sirkesi ile Boğaz Gıcıklanmasına Son

Elma sirkesi, birçok rahatsızlık için kullanılan, bitkisel şifa kaynaklarından biridir. Bir su bardağı suyu kaynattıktan sonra bir çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin. Tadı acı gelirse bal takviyesi yapabilirsiniz.

Buhar Makinesi ile Hızlı Tedavi

Bazen boğaz kaşıntısı mekanın kuru olmasından kaynaklanır. Özellikle sabah uyandığınız boğazda yanma, kaşıntı, acı, gıcıklanma hissediyorsanız bunun için ortamı nemli tutmak gerekir ve bunun için de buhar makinesi kullanabilirsiniz.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Boğazdaki sağlık sorunlarının sebeplerinden biri de dehidrasyondur. Günlük tüketmemiz gereken su miktarı ortalama 8-10 bardaktır ve ihmal etmemeliyiz.

Kötü Alışkanlıklarınızı Bir Kenara Bırakın

Boğazdaki kaşıntının nedenlerinden biri de kötü alışkanlıklardır. Tütün ve tütün ürünleri, bazı hastalıklar için kullanılan ilaçların olumsuz etkileri, soğuk ve alkollü içecekler boğazda yanma, gıcıklanma ve kaşıntıya neden olabilir. Eğer sürekli yaşanan bir sorunsa yani kronik hale geldiyse sigara ve alkolü bırakmalısınız. İlaç dokunuyorsa da doktorunuza benzer ama başka bir ilaç yazmasını rica edebilirsiniz.

Papatya Çayı Boğaz Kaşıntısını Geçirebilir

1 litreye yakın ortalama 800 ml civarı suyu kaynatın ve içine 4 çorba kaşığı papatya atarak beş dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Günün ilk saatlerinde içmeye başlayın ve öğlen akşam da devam edin. Hem sakinleştirici etkisi vardır hem de boğazdaki kaşıntıyı geçirir.