Borrell: İsrail’in Gazze’deki Saldırısı İçin Uluslararası Soruşturma İsteniyor

featured

Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, İsrail’in 29 Şubat’ta Gazze’de yardım almak için bekleyen Filistinlilere saldırmasıyla ilgili uluslararası soruşturma talep edildi.

Uluslararası Hukuk Kurallarına Uymak İsrail’in Sorumluluğunda

Açıklamada, olayın aydınlatılması için yapılan soruşturmanın sonucu ne olursa olsun, uluslararası hukuk kurallarına uymak ve insani yardımların sivil halka dağıtımının sağlanmasının İsrail’in vdasino sorumluluğunda olduğu belirtildi.

İnsani Yardım Girişlerindeki Kısıtlamaların Yarattığı Çaresizlik Ortaya Konuldu

Açıklamada, İsrail ordusunun uyguladığı kısıtlamalar ve şiddet yanlısı aşırılık yanlılarının insani yardım sağlanmasını engellemesi nedeniyle yaşanan olayın sorumluluğunun belirtilen sebeplere dayandığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca, “Bu olayın sorumluluğu, insani yardım girişindeki kısıtlamaların kıtlık, açlık ve hastalık yaratmaya katkıda bulunduğunu, vdasino giriş aynı zamanda şiddeti de beraberinde getiren bir çaresizlik düzeyini ortaya koyuyor.” denildi.

İsrail’e Yapılan Çağrılar

Açıklamada, “İsrail’in insani yardım girişine ve geçiş noktalarının açılmasına yönelik uyguladığı kısıtlamaları kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada İsrail’e, Kerem Şalom geçişindeki engelleri kaldırma, kuzeydeki Karni ve Erez geçiş kapılarını vdasino twitter açma, Aşdod Limanı’nı insani yardıma açma ve Ürdün’den doğrudan insani koridora izin verme çağrısı yapıldı.

Ayrıca, açıklamada havadan yardım ulaştırmanın son çare olması gerektiği vurgulandı.