Bulgaristan, Rus Araçlarına Kapılarını Kapatıyor!

featured

Bulgaristan, Avrupa’daki birçok ülkenin ardından Rus plakalı taşıtların ülkeye girişini engelliyor.

Rus Plakalı Araçlar İçin Yeni Düzenleme

Bulgaristan Gümrükler Ajansı, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla 10 kişi kapasiteli Rus plakalı özel araçların ülkeye ve transit olarak girişlerini yasakladığını duyurdu. Bu karar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı odakbet sebebiyle Avrupa Komisyonu’nun önerisi doğrultusunda alındı.

Hangi Kurumlar Denetimde Sorumlu?

Yasağın denetimi Gümrükler Ajansı, İçişleri Bakanlığı ve Sınır Polisi tarafından yapılacak. Fakat Rusya’nın diplomatik araçları bu kısıtlamadan muaf olacak.

Rus Araçlarına Verilen Süre

Bulgaristan sınırları içerisinde bulunan Rus plakalı araçlara, ülkeden çıkmaları için yarım yıl süre verildiği açıklandı.

Ek Kısıtlamalar Geliyor

Sınır Polis Müdürü Başkomiser Anton Zlatanov, Rus vatandaşlarına ait olan ve listesi belirlenecek bazı kişisel eşyalara da kısıtlamaların uygulanacağını odakbet giriş belirtti.

Rus Plakalı Araç Sayısı

Başkomiser Zlatanov, Bulgaristan sınırlarına gelen Rus plakalı araç sayısının görece az olduğuna dikkat çekti.

Rus Plakalı Taşıtlar için Yasağın Uygulandığı Ülkeler Artıyor

Rus plakalı taşıtlar için getirilen bu yasağı uygulayan Avrupa ülkelerinin sayısı Bulgaristan’la birlikte 8’e yükseldi. Daha önce yasak getiren ülkeler arasında Estonya, Letonya, Litvanya, Finlandiya, Polonya, Almanya ve Schengen bölgesinde yer alan fakat AB üyesi olmayan Norveç bulunmaktadır.