Burak Demirboğa, Avrupa Şampiyonası’nda madalya hedefliyor

featured

Burak Demirboğa, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyor

Buz pateninde Türkiye rekorunun sahibi olan Demirboğa, Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda mücadele edecek

Kocaeli Olimpik Buz Sporları Salonu’nda antrenör Rana Belkıs Göçmen yönetiminde günde çift antrenman yapan 27 yaşındaki Burak Demirboğa, 8 Ocak’ta Litvanya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na madalya hedefiyle hazırlanıyor.

Olimpiyat hayali için mücadele ediyor

Avrupa Şampiyonası’nın ardından 18 Mart’ta Kanada’da gerçekleştirilecek Dünya Şampiyonası’nda da ter dökecek milli sporcu, bu organizasyonda finallere kalan “ilk” erkek Türk patenci olmak için mücadele edecek. Burak Demirboğa, Türkiye Şampiyonası’nda elde ettiği 235,33 puanla Türkiye rekorunun sahibi olmuştu. Uluslararası organizasyonlarda gereken puana ulaşarak 2026’da İtalya’da düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na “tek erkekler” kategorisinde katılan “ilk” Türk sporcu olmayı hedefliyor.

Burak Demirboğa’dan antrenör olmak isteği

Burak Demirboğa, sporculuk hayatının ardından antrenör olmak istediğini belirtti. Olimpiyatların ardından kariyerinin sonlarına geleceğini düşünen Demirboğa, buz pateni hayatının 23 yılı aştığını söyledi. Kendisi gibi buz patencisi olan ağabeyinden ilham alan Demirboğa, şu an üst üste 7 kez Türkiye şampiyonu olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Türk buz patenciliği yükseliyor

Burak Demirboğa, artistik buz pateninde Türkiye’nin son yıllarda başarı çıtasını yükseltmeye başladığını belirtti. Eskiden Avrupa ülkelerine kıyasla geride olan Türkiye, şu an birçok Avrupa ülkesini geride bırakmış durumda. Rusya, ABD ve Japonya gibi ülkelerin uzman olduğu bu spor dalında ilerleyen süreçte onlara yetişebileceklerine inandığını söyledi.

Olimpiyatlara katılan ilk Türk erkek patenci olmak istiyor

Burak Demirboğa, “tek erkekler” branşında olimpiyatlara katılan “ilk” Türk sporcu olmak istediğini dile getirdi. Daha önce artistik buz pateninde kadınlar ve buz dansı branşlarında olimpiyatlara katılan Türkiye, erkekler branşında henüz katılım sağlayamadı. Demirboğa, bu hedefe bir adım daha yaklaşmanın heyecanını yaşıyor ve 2026’da olimpiyatlara katılıp ülkesini temsil etmek istiyor.

Antrenörün hedefi olimpiyatlar

Antrenör Rana Belkıs Göçmen, Burak Demirboğa ile 6 yaşından beri çalıştıklarını ve birlikte başarılar elde etmek için çaba harcadıklarını belirtti. Göçmen, Avrupa ve dünya şampiyonalarında önemli başarılar elde etmeyi hedeflediklerini söyledi. Özellikle Dünya Şampiyonası’nda finallere kalmayı başaran ilk Türk sporcu olmanın hedeflendiğini belirtti. Göçmen, olimpiyatlar için her gün çift antrenmanla çalışmalarını sürdürdüklerini ve büyük hedeflerinin olimpiyatlar olduğunu vurguladı.