Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

featured

 

Ameliyat sonrasında hekim tarafından tavsiye edilecek yeni yaşam biçimi ile süreç çok daha kolay şekilde atlatılacaktır. Sinüzit ameliyatı veya burun tıkanıklığı ameliyatı sonrasında elbette tedavi yöntemlerine göre farklı kriterlere dikkat etmek gerekir. Hastaların iyileşme sürecini kısaltmaları ve olası herhangi bir sorun yaşamadan hayatlarına devam etmeleri için bir süre belirli alışkanlıkların terk edilmesi de gerekebilir.

Burun estetik ameliyatı sonrasında hastaların dikkat etmeleri gereken başlıca unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Baş, özellikle ilk günler mümkün olduğunca dik tutulmalıdır.
  • İlk haftalarda yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir.
  • İlk gün sırt üstü ve çift yastıkla yatılması tavsiye edilir.
  • Hekim tarafından verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.
  • Burun bölgesinde temastan olabildiğince kaçınılmalıdır.
  • Toz, sigara dumanı, güneş vb. unsurlardan kaçınılmalıdır.
  • İlk günler duş almaktan da kaçınılması tavsiye edilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Yenmemesi Gerekenler Nelerdir?

Burun ameliyatı sonrasında hastaların zorlanmayacakları gıdaları tüketmeleri tavsiye edilir. Özellikle öksürük, hapşırma gibi unsurlardan uzak durmak için baharatlı gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. Benzer şekilde fazlaca çiğneme gerektiren yiyeceklerin de tercih edilmemesi son derece önemlidir. Sakız, et, kuruyemiş vb. unsurların tüketiminden kaçınmak oldukça faydalıdır. Ayrıca alkol ve sigara da kesinlikle tüketilmemelidir.

Meyve suyu, çorbalar, yoğurt veya buna benzer yumuşak gıdaların tüketimi ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin desteklenmesini sağlar. Kolay tüketilebilir ve mümkünse çiğneme gerektirmeyen gıdaları tüketilmelidir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında yapılması gerekenlerin tümünü hekime danışarak yapmak tavsiye edilir.

Burun Estetik Ameliyatı Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürede Olur?

Burun estetiği sonrasında iyileşme kişiden kişiye değişiklik gösterse bile ortalama olarak 1 haftalık bir süreden söz etmek mümkündür. 5 ila 7 gün arasında kişilerin çoğu zaman normal yaşamlarına döndükleri görülmektedir. Ancak tercih edilecek yöntem ve ameliyat nedenlerine bağlı olarak birçok unsur iyileşme sürecinin gecikmesine veya değişmesine neden olabilir.

İyileşme sürecini etkileyen bir diğer faktör ise burun yapısıdır. Örneğin kalın burun derisi olan bir kişi burun estetiği ameliyatı sonrasında daha geç iyileşebilir. Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere uyarak bu sürecin kolayca atlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.gedizserin.com/burun-estetigi/