Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TİSK Ortak Paylaşım Forumu’nda konuştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma Hayatının Paylaşım Platformu

Bakan Işıkhan, TİSK’in Ortak Paylaşım Forumu’nda konuştu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu’nda konuşma yaptı. Bu yıl “Cumhuriyet’in 100. Yılında Çalışma Hayatı” temasıyla gerçekleştirilen forum, çalışma hayatının tüm paydaşlarının buluşma noktası haline gelmiştir.

Bakan Işıkhan, TİSK’in işverenleri ve işletmeleri başarıyla temsil eden en köklü kuruluşlardan biri olduğunu belirterek, TİSK’in bu platform aracılığıyla çalışma barışına önemli katkılar sunduğunu ifade etti. Ayrıca, TİSK ailesini bu başarısı dolayısıyla kutladığını belirtti.

Kadın ve Gençlerin İş Gücüne Katılımı

Bakan Işıkhan, Türkiye’nin sosyo-ekonomik gelişimine katkı sunmayı amaçlayan politikaları hayata geçirmeye devam ettiklerini vurguladı. Temel hedeflerinin kayıtlı istihdamı artırmak, işsizlik oranını düşürmek, iş gücü piyasasındaki yapısal sorunları çözmek ve geleceğin işleri ve meslekleri için iş gücünü hazırlamak olduğunu belirtti. Bu hedeflere ulaşırken, kadınlar ve gençlerin iş gücüne güvenceli ve etkin bir şekilde katılmasını teşvik edeceklerini ifade etti.

Nitelikli İş Gücü

Bakan Işıkhan, mesleki teknik eğitim mezunlarının iş gücü piyasasında yer almasını hedefleyen aktif iş gücü politikalarını güçlendireceklerini söyledi. İşbaşı eğitim ve staj programları ile okul-sektör iş birliklerini geliştirerek nitelikli ara personel ihtiyacını karşılamayı planladıklarını belirtti. Ayrıca, meslek standartları ve yeterlilikleri dönüşüme yanıt verecek şekilde belirleyerek yeşil ve dijital dönüşüm için iş gücünü hazırlayacaklarını ifade etti. Savunma sanayisi, yapay zeka, siber güvenlik, temiz ve sürdürülebilir enerji ile uzay teknolojileri gibi stratejik alanlarda nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Hedef: İşsizliğin %7,5’e Gerilemesi

Bakan Işıkhan, Ortak Paylaşım Forumu’nun çalışan ve üreten Türkiye’nin sosyal diyalogunu geliştiren bir organizasyon olduğunu belirtti. İşçiler, işverenler, yatırımcılar, üreticiler, sivil toplum ve kamu kurumlarının bir ve bütün olarak hareket etmesinin, ulusal ve küresel hedeflere ulaşmada temel motivasyon kaynağı olduğunu ifade etti. Türkiye’nin yerli ve milli gücüyle dünyada söz sahibi bir ülke konumuna yükselme hedefinde olduklarını belirtti. Hedeflerinin 2028 yılına kadar 5 milyon ilave istihdam sağlamak ve işsizlik oranını %7,5’e düşürmek olduğunu söyledi. Ayrıca, toplumun tüm kesimlerine kayıtlı, iş sağlığı ve güvenliği sağlanan koşullarda yeterli bir gelirle iş imkanları sunmanın önemli olduğunu vurguladı.