Cami ses sistemleri kurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Cami ses sistemleri yapılan ibadetlerin dinlenen bazların ve okunan Kur'an-ı Kerim'in daha sağlıklı duyulabilmesi için son derece önemli olan bir olgudur.

featured

Cami ses sistemleri yapılan ibadetlerin dinlenen bazların ve okunan Kur’an-ı Kerim’in daha sağlıklı duyulabilmesi için son derece önemli olan bir olgudur. Özellikle yaşlı cemaatin sesleri daha net algılayabilmesi yetişkin ve genç cemaatin ise bu net seslerden rahatsız olmaması ve dolayısıyla bir ortak mutabakat halinde en uygun ses dizaynının yapılması gerekir. Bireylerin ibadetlerden feyz alması tadı alması ve dikkatlerinin dağılmaması için profesyonel anlamda cami ses sistemi kurulumu önem arz eder. Cami ses sistemi kurulumu esnasında cemaate sesin direkt olarak yönlendirilmesinde mutlaka kaçınmak gerekir. Ses 45 derecelik bir açı ile yansıtıldığını da camide ses sistemi kurulurken kaç adet hoparlörün kullanılacağı da saptanmış olur.

Cami ses sistemlerinde hoparlör nasıl konumlandırılır?

Cami ses  sistemlerinde hoparlörün gördüğü taraf canlı bölge olarak adlandırılır. O bölgede seslerin daha güzel duyulduğu kabul edilir. Hoparlörün görmediği alanlar ise cansız bölge olarak ifade edilir. Bir cami içerisinde hoparlör adedi ne kadar çok olursa canlı bölge sayısı da o kadar fazla olacağı için bu anlamda hoparlör sayısını arttırmak oldukça önemli bir ayrıntıdır. Fakat camiinin büyüklüğü cemaatin kalabalık oluşu hoparlörün bu anlamda kaç tane olacağına dair bizlere ipucu verir. Bu yüzden ses sistemleri kurulurken camilerin fizyolojik olarak mimari yapıları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynak: https://www.talhaelektronik.com/cami-ses-sistemleri