Çanakkale Boğazı ve Uluslararası Sularda Balık Avı Yasağı Başlıyor

featured

DEM-BİR Çanakkale-Tekirdağ Bölge Birliği Başkanı Naci Karabiber Değerlendirmelerde Bulundu

15 Nisan itibarıyla Çanakkale Boğazı ve uluslararası sularda gırgır, trol ve çevirme ağlarına av yasağı başlayacak. Av sezonu öncesinde DEM-BİR Çanakkale-Tekirdağ Bölge Birliği Başkanı Naci Karabiber, iklim değişikliği sebebiyle sürdürülebilir balıkçılık için av yasağının 1 Nisan tarihine alınması gerektiğini vurguladı.

Balıkçılar Av Sezonunu Erken Kapattı

Naci Karabiber, balıkçıların çoğunun av sezonunu erken kapattığını belirterek, endüstriyel balıkçıların sadece yüzde 10’unun denizde avcılık faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade etti. Karabiber, teknelerin yüzde 90’ının Marmara Denizi ve Karadeniz’de ağ faaliyetlerini sonlandırdığını ve memnun olduklarını dile getirdi.

1 Nisan’dan İtibaren Tüm Balıkçılık Faaliyetlerinin Durdurulması Gerektiği Çağrısı

Kendi teknesini 28 Mart’ta bağladığını söyleyen Karabiber, balık göç zamanlarının hızla değiştiğine dikkat çekerek av yasağının 1 Nisan’a alınması gerektiğini savundu. Karabiber, 1 Nisan ile 15 Mayıs arasında tüm balıkçılık faaliyetlerinin durdurulması çağrısında bulunarak, balıkların göçünü tamamlaması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması gerektiğini belirtti.