Çatı Ges

featured

Çatı ges güneş enerji sistemlerinin kısaltılmış halidir. Günümüzde güneş enerji sistemleri arazi ve su üzerine kurulu güneş enerji santralleri ile karşılaşıyoruz. Güneş enerji santrallerinde en önemli olan malzemeler güneş panelleri ve inverterler ile konstrüksiyondur. Güneş enerjisi santrallerinde bunların haricinde kablolar topraklama elektrik panoları ve diğer elektrik malzemelerinden söz edebiliriz.

Güneş Enerji Santralleri Avantajları nedir?

Kurulum yönünden en ekonomik enerji santrali güneş enerji santralleridir. İşletme diğer santrallere göre en az seviyededir. Bu şekilde hidroelektrik termik nükleer ve rüzgar santrallerine karşı önemli bir avantajı vardır. Tabii hepsi bir yana yeşil enerjinin geleceği bugün güneş enerji santralleri üzerine kurulu diyebiliriz.

Çatı Güneş Enerji Santrali Kullanım Alanları Nelerdir?

Çatı GES denildiği zaman ilk akla gelen kavram evler, çiftlikler, yazlıklar olmak ile beraber günümüzde nerede ise verilen teşviklerinde etkisi ve iklim değişikliğine bağlı olarak çatı olan pek çok yerde kullanımı mevcuttur.

Sanayi bölgeleri, belediye binaları, depolama alanları, okullar, fabrikalar, hastaneler, alışveriş merkezleri ve akaryakıt istasyonları tarım hayvancılık tesisleri kısaca insanın bulunduğu irili ufaklı pek çok yerde yaygın olarak kullanılıyor. Giderek de kullanım alanı fazlalaşıyor. Kendi elektriğini elde etmek ve aylık olarak elektrik parası ödemeyi tercih etmeyen bütün bireyler ve kurumlar bu tür sistemleri kullanır haldedir.

Güneş Enerji Santralleri Hangi Parçalardan Oluşur

Şimdi de çatı tipi güneş enerji sistemlerinin hangi parçalardan meydana geldiğini ifade etmek gerekir ise o noktada şu bilgiler verilebilir. Güneş enerjisi sistemlerinin en temel ürünü güneş panelleridir. Güneş panelleri de teknolojinin her geçen gün ilerlemesine istinaden 3 farklı yapıda yer alır.

Bunlar şu şekilde yer alır;

  • Monokristal tarzda olan güneş enerji paneli
  • Pokristal tarzda olan güneş enerji paneli
  • Hibrit tarzda olan güneş paneli

Burada kurulacak olan alanda hangisinin tercih edileceği sistemin alanına göre belirlenir. Zira tüm güneş paneli çeşitlerinin farklı kullanım alanları ve yapısal olarak özellikleri mevcuttur. Bu ürün haricinde depolama yapılması kablolar, solar akü, inverter batarya ve şarj kontrol cihazlarından meydana gelir.

Çatı Enerji Santrali Fiyatları

Çatı güneş enerji sistemlerinin fiyatları son derece değişkenliğe sahiptir. Kullanılan her bir ürünün birim fiyatı bulunur. Bunun beraberinde sistemde kullanılan malzemelerin yerli veya ithal olması da nihai olan rakam üzerinde etken olan önemli bir faktördür. Hangi güçte bir sistem kuruldu ne çeşit bir panel tercih edildiği gibi ve sistemi kuran firmanın fiyat politikası da çatı güneş enerji sistemleri fiyatlarını etkileyen unsurlardır.

Çatı Güneş Enerji Sistemleri Kurulumu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Nereye olursa olsun çatı ges sistemi kurduracak olan kişi ve kurumların dikkat etmesi gerekli olan husus bu işin bir mühendislik işi olduğu ve gerekli olan hesaplamaların tam olarak yapılarak en uygun, kalite garanti malzemeler ile sistemin kurulması gerektiğidir.

Panelleri ve diğer ekipmanlar kesinlikle ce işaretli olması gerekir. Hizmet veren firmanın alanında kendini kanıtlamış profesyonel ve doğru referansları olan bir kurum olması önemlidir.

GES hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. https://dogasolar.com.tr/