Çelik Yaşam Hattı Şantiye ve Fabrikaların Vazgeçilmezi

featured

 

 

Çelik yaşam hattı güvenlik ihtiyacının olduğu her yerde kullanılabilir. Yüksekte çalışacak personelin olası kazalarda can güvenliğinin sağlanması için tasarlanmıştır. Çelik yaşam hattı denildiğinde, hayati önem taşıyan üstün donanımlı bir ekipman anlaşılmalıdır. Çalışma alanlarında kullanılması ve can güvenliği için önlem alınması zorunludur. Çelik yaşam hatları yüksekte çalışmalarda iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda önemli rol oynamaktadır. Yüksekte yapılacak çalışmalar esnasında yaralanma ve ölümle sonuçlanabilecek kazalara karşı çelik yaşam hattı ile yüksek standartlarda güvenlik önlemi alınabilir.

 

Çelik yaşam hattı kullanımı işçi sağlığı kadar işverenler için de avantajlıdır. Çalışanları ve işverenleri maddi manevi zararlardan koruyan sistem, iş sağlığı ve güvenliği kapsamındadır. Çelik yaşam hattı çeşitleri, dikey ve yatay olmak üzere ihtiyaçlara göre alternatiflerden oluşur. Yüksekte yapılacak çalışmalarda, personelin düşme tehlikesi barındıran her alanda kullanılabilecek bir sistemdir.

 

Çelik Yaşam Hattı Kullanım Alanları

 

Oluk temizleme ve bakım çalışmalarından havalandırma sistemlerinin temizliğine kadar birçok alanda çelik yaşam hattı kullanılabilir. Önemli olan, çalışma alanına uygun yaşam hattı modeli ile güvenlik önlemi almaktır. Çelik yaşam hattı ihtiyaç duyulan her alanda güvenli çalışma noktası oluşturmak için kullanılır. Çelik yaşam hattına bağlı kullanıcılar, düşme sırasında kazadan yara almadan kullanılabilir.

 

Yüksekte çalışma hayatımızın bir parçası. Sadece inşaat projeleri yüksekte çalışma yapılan alanlar değildir. Bazen evlerimizin çatılarında bazen iş yerlerinin havalandırma sistemlerinde bazen de alışveriş merkezlerinin bakım işlemlerinde yüksekte çalışma yapılmak zorunda kalınabilmektedir. Özellikle belirli bir seviyeden yükseklikteki alanlarda, merdivenle çalışma gerektiren durumlarda personelin güvenli şekilde hareket ederek faaliyetlerini gerçekleştirmesini sağlar. Herhangi bir yerde çalışma yapılacaksa ve yüksekten düşme riski varsa, orada çelik yaşam hattına ihtiyaç var demektir. Bu yasal bir sorumluluk olduğu kadar aynı zamanda da vicdani bir yükümlülüktür. Genelde yüksekte çalışılacak her alana çelik yaşam hattı kurulumu yapılabilir. Bu sayede yüksekten düşme yaşansa bile personel yara almadan kazadan kurtulabilir. Çelik yaşam hattı kullanımı için belirlenen mesafe 1-2 metre olsa da genelde düşme ve yaralanma tehlikesi bulunan her mesafede kullanılması önerilmektedir.