Cenevre Merkezli Euro-Med’den Gazze’deki Sivil Katliamı İle İlgili Açıklama

featured

Euro-Med’den Gelen İlk Araştırma Sonuçları

Cenevre merkezli Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü Euro-Med, Gazze’de 100’den fazla sivilin yardım beklerken öldürülmeleri ile ilgili ilk araştırma sonuçlarını yazılı olarak açıkladı. Açıklamada, araştırmanın İsrail ordusunun açtığı ateş sonucu onlarca Filistinli sivilin öldüğünü ve yaralandığını doğruladığı belirtildi.

İsrail Ordusunun Suçlamaları ve Euro-Med’in Yanıtı

Euro-Med’in açıklamasında, İsrail ordusunun havadan çekilmiş ve montajlanan bir video yayımlayarak sivil ölümlerini “izdiham ve ayaklar altına alınmadan kaynaklandığı” yönünde iddialarda bulunduğu ancak örgütün bu suçlamaları reddettiği ifade edildi. Ekiplerinin olayı ilk anlardan itibaren gözlemlediği ve İsrail tanklarının Gazze’nin batısı ile güneyinde insani yardım almaya çalışan Filistinli sivil gruplara ağır ateş açtığı belirtildi.

Deliller ve Tespit Edilen Kanıtlar

İsrail ordusunun sivilleri öldürdüğünü doğrulayan dört delilin olduğu vurgulanan açıklamada, bunlardan ilkinin, ölü ve yaralıların vücutlarındaki yaralanma izleri olduğu kaydedildi. İkinci kanıtın İsrail ordusunun yayımladığı görüntüler olduğu ve kıyıya yakın konuşlanan tanklardan açılan ateşin duyulabildiği ancak İsrail ordusunun bu durumu kasıtlı olarak gizlediği ifade edildi. Sivillerin vurulması sırasında duyulan sesin İsrail ordusunun kullandığı otomatik bir silahtan geldiğinin tespit edildiğinin altı çizildi.

Saldırı Sonucu Hayatını Kaybedenler ve Yaralananlar

İsrail’in perşembe günü, Gazze kentinin güneyinde Reşid Caddesi’ndeki Nablusi Kavşağı’nda insani yardım bekleyenlere saldırı düzenlemiş, en az 115 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıda 760 kişi de yaralandı.