Çin ve ABD Savunma Bakanlıkları Arasında İletişim Kanalları Açık Tutulacak

featured

Çin-ABD Savunma Politikası Eşgüdüm Görüşmeleri Gerçekleşti

Çin ve ABD savunma bakanlıkları tarafından yapılan açıklamalara göre, Çin-ABD Savunma Politikası Eşgüdüm Görüşmeleri’nin 17’ncisi, 8-9 Ocak tarihlerinde Washington’da gerçekleşti. Görüşmede, ABD heyetine Çin, Tayvan ve Moğolistan ile bağlantılı konulardan sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Michael Chase başkanlık etti. Çin heyetine ise Çin Merkezi Askeri Komisyonu Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi Başkan Yardımcısı Tümgeneral Song Yançao liderlik etti.

Rekabetin Çatışmaya Dönüşmesini Önlemek İçin İletişim Kanalları Açık Tutulacak

Görüşmede, Bakan Yardımcısı Chase, ABD ile Çin arasındaki rekabetin çatışmaya dönüşmesini önlemek için askeri iletişim kanallarının açık tutulmasının gerektiğini vurguladı. Chase, Hint-Pasifik bölgesinde operasyonel güvenliğin önemine dikkat çekerek, ABD’nin uluslararası hukuka uygun şekilde hareket etmeye devam edeceğini belirtti. Ayrıca Chase, ABD’nin Hint-Pasifik bölgesindeki ve küresel düzeydeki ittifaklarına bağlılığını da tekrarladı.

Denizlerde Seyrüsefer Serbestisinin Korunması Önem Taşıyor

Chase, Çin’in Güney Çin Denizi’nde yasal olarak seyreden Filipinler gemilerini taciz etmesinden duyulan rahatsızlığı dile getirdi ve açık denizlerde seyrüsefer serbestisinin uluslararası hukuka uygun olarak güvence altına alınmasının önemini vurguladı. ABD tarafı, Tayvan konusunda “tek Çin” ilkesine bağlılığını teyit ederken, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın korunmasının önemini vurguladı.

Güvenlik Sorunları ve Askeri Diyaloğun Yeniden Başlatılması

Görüşmede taraflar, küresel ve bölgesel güvenlik sorunlarını ele aldı. Rusya-Ukrayna Savaşı ve Kuzey Kore’nin füze denemelerinin yarattığı güvenlik kaygıları da gündeme geldi. Bu görüşme, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in yaptığı yüz yüze görüşmenin ardından gerçekleşen askeri iletişimin yeniden kurulması kararıyla önem kazandı. Bu diyaloğun ardından, ABD Genelkurmay Başkanı Charles Quinton Brown Jr. ile Çinli mevkidaşı Liu Cınli, 21 Kasım’da video konferans yöntemiyle görüştü. Bu, Ağustos 2022’den bu yana iki ülke orduları arasında gerçekleşen ilk üst düzey temas oldu.