Çin ve Kuzey Kore, 2024’ü “Dostluk Yılı” İlan Etti

featured

Çin ve Kuzey Kore Arasındaki Dostluk İlişkisi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yıl tebrik mesajlarında, 2024’ü iki ülke arasında “dostluk yılı” ilan ettiklerini duyurdu. Şi, mesajında Çin ve Kuzey Kore arasındaki geleneksel dostluğun devrimci mücadele ve sosyalist inşa sürecinde perçinlendiğini belirtti.

Çin ve Kuzey Kore’nin İlişkileri

Çin Komünist Partisi ve Çin hükümeti, yeni dönemde Kuzey Kore ile ilişkilerini stratejik ve uzun vadeli bir perspektiften görmektedir. İki ülkenin diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 75. yılı olan 2024, uzun vadeli dostluğun derinleştirilmesi, işbirliği ve etkileşimlerin artırılması için önemli bir fırsattır.

Kuzey Kore’nin İstekleri

Kuzey Kore lideri Kim, iki ülke arasındaki geleneksel dostluğu ve işbirliğini geliştirmeyi halkların isteği ve beklentisi doğrultusunda istediklerini belirtti. Kim, sosyalist inşanın yeni bir ilerleme evresine girildiği ve uluslararası durumun karmaşık değişimlerden geçildiği bir dönemde, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Kuzey Kore’nin Çin ve Rusya ile Yakınlaşması

ABD’nin Kuzey Kore’nin nükleer programı ve füze denemelerine karşı Güney Kore ve Japonya ile savunma işbirliğini artırmasıyla birlikte, Kuzey Kore’nin de Rusya ve Çin ile stratejik yakınlaşma arayışında olduğu gözleniyor. Kuzey Kore, COVID-19 salgını nedeniyle sınırlarını kapatmış olsa da, Çin ve Rusya ile üst düzey temaslar gerçekleştirmektedir.

Kuzey Kore’nin Çin ve Rusya ile yakınlaşması, bölgesel barışı ve istikrarı koruma amacı gütmektedir. Ayrıca, bu yakınlaşma ABD ve Japonya’ya karşı bir denge unsuru olarak da kullanılabilmektedir.