Çin ve Suudi Arabistan, Doları Bypass Edecek Para Takası Anlaşması İmzaladı

featured

Çin ve Suudi Arabistan, doların hakimiyetini azaltmak ve uluslararası ticarette yerel para birimlerini kullanmak amacıyla önemli bir döviz takası anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, özellikle enerji ticaretinde doların yerine yerel para birimlerinin kullanılmasına yönelik bir adım olarak görülüyor.

Çin ve Suudi Arabistan’ın merkez bankalarının açıklamalarına göre, üç yıllık bu anlaşma kapsamında 50 milyar yuan (yaklaşık 6,97 milyar dolar) riyal karşılığı takas edilebilecek. Anlaşma, karşılıklı uzlaşma ile uzatma opsiyonu taşıyor.

Özellikle Çin, dünya enerji ithalatının büyük bir bölümünü karşılıyor ve bu anlaşma, enerji ticaretinde doların egemenliğini azaltmaya yardımcı olabilir. Çin’in 2022 yılında Suudi Arabistan’dan 65 milyar dolar değerinde ham petrol satın aldığı hatırlatılıyor.

Çin, son yıllarda dolar bağımlılığını azaltmaya yönelik adımlar atmıştır. ABD’nin sık sık faiz artırımı yapması ve dolara olan talebin artması, Çin’i yerel para birimi olan yuanı uluslararası ticarette daha fazla kullanmaya yönlendirmiştir.

Bu anlaşma, Çin Merkez Bankası’nın son 10 yılda imzaladığı 30. döviz takas anlaşmasından biri olarak öne çıkıyor. Ayrıca, Rusya ve diğer ülkelerle benzer anlaşmaların imzalanması, doların uluslararası ticaretteki hakimiyetine bir alternatif sunuyor.