Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ve Rusya Arasındaki Gerilim Hakkında Açıklama Yaptı

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan gerilimle ilgili olası bir savaş durumunda Türkiye’nin gerekli tedbirleri aldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden Senegal’e giderken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın gündeminde dün akşam Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk’ı resmen tanıdığını açıklaması ve iki ülke arasında artık an meselesi olan savaş vardı.

“RUSYA’NIN KARARI KABUL EDİLEMEZ”

Rusya’nın aldığı tanıma kararına tepki gösteren Cumhurbaşkanı, “Bu kararın Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına geldiği vurgulandı. Biz Rusya’nın bu kararını kabul edilmez olarak değerlendiriyoruz. Taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrımızı yineliyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU KRİZ, BİZİM İÇİN NE TÜR TEHDİTLER OLUŞTURUR?”

Erdoğan, bir gazetecinin “Ukrayna’da bir savaş çıkarsa bunu bir şekilde Karadeniz’in istikrarsızlaşması olarak görebiliriz. Doğu Akdeniz gibi… Batı daha çok Karadeniz’e yoğunlaşacak. Türkiye için yeni tür tehditler endişesi taşıyor muyuz? Karadeniz’e bu kadar krizin yoğunlaşması bizim için ne tür yeni tehditler oluşturur?” şeklindeki sorusunu ise şu sözlerle yanıtladı:

“KARADENİZ ÜLKESİ OLMANIN YÜKLEDİĞİ SORUMLULUKLARI BİR KENARA BIRAKAMAYIZ”

Erdoğan, bu soruya “Biz aynı zamanda Karadeniz ülkesiyiz. Karadeniz ülkesi olmamız nedeniyle birçok tedbir paketinin oluşturulması şart. Biz de bu tedbirlerimizi zaten alıyoruz, aldık. Bu şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Karadeniz ülkesi olmanın bize yüklediği sorumlulukları bir kenara bırakamayız. Bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz” yanıtını verdi.