DEAŞ Teröristi, Telefon Işığıyla Patlayabilen Bomba Düzeneği Üzerinde Çalışıyordu

featured

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, DEAŞ Terör Örgütü’ne yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında önemli bir bilgiye ulaştı. Sözde Irak Sorumlusu Ahmet Jasım Abdullah hakkındaki soruşturma tamamlandı ve teröristin bomba imalatçısı olduğu ortaya çıktı.

Şüphelinin evinde yapılan aramada çok sayıda bomba düzeneği bulundu. İfadesine göre, yakalanmadan önce telefon ışığının yanıp sönmesiyle patlayabilen yeni bir bomba düzeneği üzerinde çalışıyordu. Terörist, örgütün kendisinden insansız hava araçlarını etkisiz hale getirebileceği bir bomba düzeneği hazırlamasını istediğini ve cep telefonuna yapılacak bir arama ile telefonun ışığının yanıp sönerek patlamasını sağlayan bir sensörle ilgili bilgi verdiğini itiraf etti.

Şüphelinin İfadesinde Örgütün Planları Ortaya Çıktı

DEAŞ’lı teröristin ifadesine göre, örgütün Suriye ve Irak’taki saldırılarda kullandığı patlayıcıların tasarımlarını yapmış ve ana atölyede 8 ay boyunca çalışmıştı. Ayrıca, örgüt üyeleriyle “SYNC” adlı bir uygulama üzerinden iletişim kurduğunu ve tüm sohbetlerin hafıza kartına aktarıp evindeki kapı çerçevesinin altında sakladığını söyledi. Şüpheli, evinde bomba fünyesini denemek için hırdavat çarşısından kablolar ve sinyal kesici bir buton satın aldığını da itiraf etti.

DEAŞ’lı şüpheli, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkarılacak.