DHBT Deneme Nedir?

Dhbt deneme sınavı diyanet işleri başkanlığında görev almak insanların girmiş olduğu önemli bir sınavdır.

featured

Dhbt deneme sınavı diyanet işleri başkanlığında görev almak insanların girmiş olduğu önemli bir sınavdır. Diyanet işlerinde görev almak isteyen insanlar KPSS genel kültür genel yetenek sınavının yanında lisans alanında da  DHBT sınavına da başvurmalılardır. DHBT sınavına giren adaylar rahatlıkla bölümü tercih ederler. Denem sınavına hazırlık sürecinde deneme testleri ile çalışmalarınızı sürdürebilir ve sınavda iyi bir derece alınabilmesi mümkündür. Bunun için sınav ile ilgili hazırlanmış olan güncel kitapları satın almak ve soruları çözmek yeterli olacaktır.

DHBT Sınavının Kapsamı Nedir?

DHBT çalışma döneminde adaylar sınav için çok sayıda soru çözmelidirler. Kaliteli sorulara kaliteli kaynaklar aracılığıyla ulaşılabilmektedir. DHBT deneme sınav hazırlığı için kaynak kitaplardan yararlanılabilir. Din hizmetleri alan bilgisi testine kısa bir süre kaldığında deneme bolca çözmelidir. Onun için sanki sınavdaymış gibi çözülen denemeler adayları sınava hazırlamaktadır ve zaman kontrolü konusunda kendilerini geliştirmesine olanak sağlamaktadır.

DHBT deneme sınavı gayret gerektiren bir dönemdir. Adayların kendilerine hedeflerini ve hayallerini gerçekleştirmelerine destek olacak test kitapları almaları faydalı olacaktır. Seri Kitap Al sitesinden bu konuda destek alınabilir.

DHBT Sınavını Kimler Tercih Edebilir?

İmam hatip lisesi mezunu olan adaylar tercih edebilir. İlahiyat önlisans mezunu olan veya sınav geçerlilik süresi içinde mezun olabilecek olan adaylarımız din hizmetleri alan bilgisi testine girebilir. Bunun dışında lise ve üniversite mezunu olup test kitapları ile sınava hazırlanan herkes bu sınava başvurabilir. Tek ortak şart KPSS sınavını kazanmış olmaktır. İyi bir derece ile KPSS sınavını kazanalar kaynak kitaplar aracılığı ile deneme sınavlarına hazırlanarak 60 dk süren sınav maratonu öncesinde kendilerini test edebilirler.

DHBT Sınavını Kazananlar Nerelerde Çalışabilir?

Ülkemizdeki devlet kurumlarından biri olan diyanet işleri başkanlığının kuran kursu öğreticisi imam hatip ve müezzin kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli olarak girebilirler.

Müezzin kayyım, kuran öğretici, din öğretmeni gibi meslekler DHBT sınavına girenler için bir iş olanağıdır. Din işlerinde yer almak için veya dinle ilgili alakalı mesleklerde çalışmak için sınava girilmesi şarttır. Sınavdan alınacak olan baraj notu ile istedikleri diyanet işlerine bağlı meslek alanında çalışmaya başlayabilirler.

DHBT Sınavına Hazırlık Kitapları

DHBT ye giriş sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Adaylar nasıl memur olmak için her sene giriyorlarsa bu sınava da hazırlıklarını yaparak girebilirler. Adayların 60 dk lık sınav süresi bitmeden salondan ayrılmaları yasaktır. DHBT deneme sınavının belli tarihlerini vardır. Bu tarihler aralığında yardımcı kaynak kitaplardan bol bol test çözerek hazırlık yapılabilir. Geçmiş yıllarda yayınlanmış sorular, güncel konular, yeni nesil eğitim anlayışına uygun bir şekilde hazırlanan deneme kitaplarına Seri Kitap Al sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.serikitapal.com/kategori/dhbt-deneme-setleri